Zmiany w zarządzie i sejmiku województwa

24.11.2022

Zmiany w zarządzie i sejmiku województwa

Zmiany władzy w Województwie Śląskim. Rotacje międzypartyjne, nowi członkowie i przedstawiciele. Stanisław Gmitruk nowym wiceprzewodniczącym Sejmiku!

Marszałek województwa Jakub Chełstowski nie należy już do szeregów ,,Prawa i Sprawiedliwości”. Stał się nowym członkiem Ruchu Samorządowego ,,Tak! Dla Polski”. Wraz z nim przenieśli się radni Zjednoczonej Prawicy: Alina Nowak, Maria Materla i Rafał Kandziora. Nowe ugrupowanie skupia samorządowców, w tym prezydentów miast, m.in. prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego oraz prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę.

– Samorząd musi być w rękach ludzi odpowiedzialnych i myślę, że Sejmik to pokazuje. Dziękuję radnym, którzy nie bali się zawalczyć o normalność. Czuję rytm samorządu inaczej, byłem samorządowcem przed objęciem funkcji marszałka i myślę, że dojrzałem, że razem z kolegami wracamy do macierzy, wracamy do samorządu – tam jest rozsądnie i racjonalnie – komentuje marszałek Jakub Chełstowski.

W trakcie sesji wybrano również nowego wiceprzewodniczącego. Został nim Stanisław Gmitruk, który jest reprezentantem subregionu częstochowskiego i samorządowcem związanym z Częstochową. W latach 1998–2002 i 2006–2010 zasiadał w radzie miejskiej.

Prof. Marek Gzik zajął miejsce przewodniczącego Sejmiku Jana Kawuloka. W zarządzie województwa nie ma już wicemarszałków Dariusza Starzyckiego i Wojciecha Kałuży oraz członkiń zarządu – Beaty Białowąs i Izabeli Domogały. Nowymi wicemarszałkami zostali: Anna Jedynak i Łukasz Czopik, a członkiem zarządu Krzysztof Klimosz.

Zmiany zaszły również w zarządzie województwa. W. Kałuża i B. Białowąs złożyli rezygnację.
Jak zaznaczył marszałek województwa Jakub Chełstowski, współpraca od dłuższego czasu układała się niewłaściwie, momentami w jego ocenie destabilizowali pracę samorządu regionalnego. Nowym wicemarszałkiem województwa została Anna Jedynak. Funkcję wicemarszałka powierzono również Łukaszowi Czopikowi. W zarządzie województwa zasiadł również Krzysztof Klimosz.

– Wiele projektów udało się w regionie zrealizować w oparciu o współpracę z rządem Zjednoczonej Prawicy. Ale partnerem w tej pracy była też Komisja Europejska. I tu docieramy do sedna. Drogi Zjednoczonej Prawicy i Brukseli zdają się stopniowo rozmijać, a ja od dawna stoję na twardym stanowisku, że bez pieniędzy unijnych sobie nie poradzimy. […] Przed naszym regionem wyłania się ogromna szansa związana nową perspektywą unijną na lata 2021-2027, ogrom środków z kilku funduszy, w tym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To 5 mld euro. […] I chcę abyśmy je otrzymali [..] – przekonuje Jakub Chełstowski.

 

  • opr. NL
Najnowsze artykuły