Żołnierze Wojska Polskiego na Jasnej Górze

14.08.2017

Żołnierze Wojska Polskiego na Jasnej Górze

Tradycja pielgrzymowania żołnierzy do jasnogórskiego klasztoru sięga roku 1991, kiedy wojskowi przybyli do Częstochowy jako część Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W 1996 r. dołączyli do nich żołnierze z innych państw. Obok wojskowych maszerują przedstawiciele innych służb mundurowych, m.in. straży granicznej czy służby celnej. Pielgrzymka odbywa się co roku. Jedynie w 1997 konieczność zaangażowania armii do usuwania skutków klęski powodzi sprawiła, że pielgrzymkę odwołano.

W poniedziałek 14 sierpnia rano na Przeprośnej Górce odprawiono uroczystą mszę św. z udziałem żołnierzy, kombatantów, a także m.in. przedstawicieli władz Częstochowy. Wczesnym popołudniem pielgrzymka wojskowa przeszła przez most na Zawodziu, koło kościoła św. Zygmunta, a potem przemaszerowała Aleją Najświętszej Maryi Panny do alei Sienkiewicza. Tam złożono kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza. Przemarsz zakończył się pod jasnogórskim szczytem.

We wtorek, 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego o godz. 20 odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych na dziedzińcu Klasztoru o.o. Paulinów; a o 21.00 w Kaplicy Matki Bożej rozpocznie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego oraz dowódców Polskich Sił Zbrojnych. W uroczystości wezmą też udział przedstawiciele władz miasta Częstochowy oraz poczet sztandarowy miasta.

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły