Źródła jak nowe

13.07.2017

Źródła jak nowe

Prace zostały sfinansowane ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wniosek składała Fundacja “Przyroda i Człowiek”, prace wykonywano we współpracy z gminą Mstów. Inicjatorem działań było natomiast Mstowskie Stowarzyszenie Promocji i Ochrony Rzeki Warty.

Prace polegały na:

  • – umocnieniu skarpy nad obszarem źródliskowym poprzez budowę muru oporowego, wraz z kotwieniem do gruntu. Zachowano jednocześnie w naturalnej formie nisze wypływów wody. Mur oporowy obudowany jest naturalnymi kamieniami wapiennymi.
  • – utworzeniu bezpiecznego chodnika nad źródłami, stanowiącego jednocześnie taras widokowy
  • – budowie bezpiecznego zejścia oraz niewielkiej platformy przy powierzchni wody, aby ułatwić czerpanie wody ze źródliska
  • – eliminacji roślin inwazyjnych.: szczawiu tępolistnego oraz niecierpka drobnokwiatowego.

Przy tej okazji informujemy, że została również udostępniona ścieżka przyrodnicza dotycząca muraw kserotermicznych, czyli pięknie kwitnących stanowisk roślin lubiących nasłoneczne zbocza. W ramach tych prac wykonano na Górze Wał ścieżkę, prowadzącą do jednego z najciekawszych stanowisk takich roślin. Dwa najbardziej strome odcinki zostały wyposażone w schody terenowe. Dzięki zamontowanej tablicy, można poznać nazwy roślin tam kwitnących i uzyskać informację o kulturowych wypasach owiec. Zarówno źródła, jak i murawy, są ważnymi punktami turystycznymi w gminie Mstów. Zachęcamy do ich odwiedzenia!

  • kg
  • zdj. UG Mstów
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły