ZUS: wnioski o “Dobry start” obejmują już ponad 670 tys. dzieci

04.07.2022

ZUS: wnioski o “Dobry start” obejmują już ponad 670 tys. dzieci

Do tej pory rodzice złożyli blisko 470 tys. wniosków o “Dobry start”, które obejmują ponad 670 tys. dzieci – poinformował PAP w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie z programu można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Od piątku w ramach programu “Dobry start” można wnioskować o 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Wnioski rodzice i opiekunowie składają tylko drogą elektroniczną.

 

Świadczenie “Dobry start” przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

 

W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

 

“Wnioski można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu)” – wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

Według danych ZUS rodzice złożyli dotąd blisko 470 tys. wniosków obejmujących ponad 670 tys. dzieci.

 

“Na portalu PUE ZUS znajdzie się cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie – wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia” – wskazuje Żebrowski.

 

Świadczenie z programu “Dobry start” będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Tegoroczny nabór wniosków potrwa do 30 listopada.

 

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej każdego roku z “Dobrego startu” korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł. (PAP)

  • kkr/ joz/
Najnowsze artykuły