31.12.2017

8 tys. zł kwoty wolnej od podatku

Z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł wzrośnie od 1 stycznia kwota wolna od podatku. Korzyści odczują przede wszystkim osoby, które uzyskują niewielkie dochody, np. z umów zlecenia czy emerytur i rent.

Kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi obecnie 6,6 tys. zł. Wraz z 1 stycznia wzrośnie do 8 tys zł. Oznacza to, że osoby zarabiające do właśnie 8 tys. zł rocznie nie zapłacą podatku w ogóle.

Rozwiązanie zostało wprowadzone za sprawą rządowego projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych: PIT, CIT oraz podatku ryczałtowym.

Osoby, które zarabiają minimalną pensję krajową – czyli od 1 stycznia 2100 zł brutto – uzyskują roczny dochód w wysokości 25 200 zł, więc ich zmiana kwoty wolnej od podatku nie będzie dotyczyć. Skorzystają tylko ci, którzy uzyskują niepełne dochody, lub pracują jedynie w wybranych miesiącach roku.

Jednocześnie utrzymano malejącą wraz ze wzrostem dochodów (degresywną) kwotę wolną od podatku dla dochodów, które stanowią podstawę opodatkowania powyżej 8000 zł do 13 000 zł oraz powyżej 85 528 zł do 127 000 zł. Nie zmieni się natomiast kwota zmniejszająca podatek od podatku dla dochodów w przedziale 13 000 zł – 85 528 zł i nadal będzie wynosić 556,02 zł (co odpowiada dochodowi 3089 zł).

  • kg

Sprawdź, co Cię czeka w 2018 roku!

Trzy ostatnie cyfry w Twoim telefonie, zdradzą co będzie się działo w 2018 roku. Sprawdź koniecznie!

Jeżeli cyfry się pokrywają, zwróć uwagę zarówno na pierwszą, jak i drugą wróżbę.

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły