Będzie wsparcie dla budownictwa drewnianego?

29.04.2018

Będzie wsparcie dla budownictwa drewnianego?

Wkrótce rząd pochyli się nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw, zakładający m.in. wspieranie budownictwa mieszkaniowego w Polsce przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. Tak przynajmniej wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Budownictwo ekologiczne, a w szczególności budownictwo drewniane, oferuje wiele technologii zwiększających efektywność energetyczną budynków i obniżających koszty ich utrzymania. Promocja budownictwa drewnianego miałaby się wpisywać w realizację polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska. – Konstrukcje drewniane akumulują węgiel, korzystnie wpływając na środowisko i ochronę klimatu – zauważa wiceminister Sławomir Mazurek. – Dodatkowo, drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku – dodaje.
Zgodnie z projektem miałaby zostać powołana nowa osoba prawna, która będzie miała na celu wspieranie budownictwa mieszkaniowego w Polsce przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego, w tym m.in. budowanie drewnianych nieruchomości mieszkalnych, zarządzanie tymi nieruchomościami, pozyskiwanie lub tworzenie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie przetwarzania drewna, a także prowadzenie innej działalności związanej z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą. Przewiduje się też utworzenie nowego podmiotu – spółki akcyjnej – działającej pod firmą “Polskie Domy Drewniane” (zwanej dalej “PDD S.A.”) i pełniącej rolę inwestora rozwijającego drewniane budownictwo mieszkaniowe. Założycielami spółki miałyby być Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska SA. – Utworzona spółka będzie inwestorem realizującym inwestycje, mające na celu zwiększenie dostępności mieszkań, w tym mieszkań dostępnych dla osób o umiarkowanych dochodach. Konstrukcja spółki pozwala na maksymalne usprawnienie procesu przygotowania inwestycji, w szczególności w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu [Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe] i sfinansowania wybudowania nieruchomości [Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna] – czytamy w projekcie.
Oczywiście wypracowanie instrumentów wsparcia i rozwiązań dla rozwoju branży, które wykraczają poza obszar działalności MŚ wymaga nawiązania współpracy z innymi instytucjami. – Rozwój budownictwa drewnianego jest jednym z priorytetów rządu. Zgodnie z ustaleniami Rady Mieszkalnictwa w KPRM wskazane jest podjęcie działań zwiększających udział technologii drewnianej w budownictwie mieszkaniowym, a sektor budownictwa drewnianego może istotnie przyczynić się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego – twierdzi minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał bieżącego roku.

  • kg
Najnowsze artykuły