Domy jednorodzinne należy modernizować

15.10.2017

Domy jednorodzinne należy modernizować

Przyczyną smogu w Polsce jest m.in. jakość energetyczna budynków. Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie przepisów dotyczących jakości kotłów i pracuje nad odpowiednimi warunkami wykonywania zawodu urbanisty.

 

– Można projektować budynki ładne, które nie są drogie, a są efektywne energetycznie. Warto stawiać na kompleksową termomodernizację z wymianą źródła ciepła – mówi Kazimierz Smoliński, wiceminister  infrastruktury i budownictwa. – Program termomodernizacji i remontów trzeba dostosować do potrzeb domków jednorodzinnych. W ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych chcielibyśmy umożliwić oszczędzanie także na inwestycje w znacznym zakresie związane z termomodernizacją – takie, które wymagają pozwolenia na budowę albo zgłoszenia z projektem – twierdzi.

Szczegółowe wymagania dotyczące tego, jak powinny być projektowane i wykonywane budynki, zawarte są w przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach tych sformułowano normy o charakterze technicznym, których spełnienie podczas projektowania ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i właściwych warunków dla osób zamieszkujących budynki. Dodatkowo określono w nich wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród i dopuszczalnego poziomu zużycia energii, które w istotnym stopniu przekładają się na obniżenie kosztów użytkowania obiektów budowlanych.

Odrębnym tematem jest poprawianie standardu istniejącego zasobu mieszkaniowego. W Polsce istotna część budynków mieszkalnych była wznoszona przed 1990 r., kiedy wymagania dotyczące m.in. energooszczędności (które pośrednio mają wpływ na utrzymywanie komfortowej temperatury, częstość wymiany powietrza i jego wilgotność), były na znacznie niższym poziomie niż obecnie.

W związku z potrzebą wspierania poprawy standardu istniejącego zasobu mieszkaniowego, nowoczesne, efektywne energetycznie i bezpieczne techniczne mieszkania, stanowią jeden z czterech priorytetów Narodowego Programu Mieszkaniowego, uchwalonego przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. Planowane w ramach tego priorytetu działania zakładają m.in. finansowe wsparcie inwestycji remontowych i termomodernizacyjnych, zarówno ze środków krajowych, jak i środków Unii Europejskich.

Środki zasilanego z budżetu państwa Funduszu Termomodernizacji i Remontów ulokowanego w Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwiają wsparcie bezzwrotne (premię), przekazywane na spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub przedsięwzięcia remontowego. Zakres premii termomodernizacyjnej obejmuje termomodernizację budynków mieszkalnych, w tym jednorodzinnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych, a także modernizację systemu grzewczego w budynku, modernizację lokalnego źródła ciepła i lokalnej sieci ciepłowniczej, wykonanie przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła oraz całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi przynosić oszczędność energii, której minimalny poziom został określony w zależności od charakteru tego przedsięwzięcia. Minimalny poziom oszczędności energii nie jest wymagany jedynie w przypadku zastąpienia źródła energii źródłem odnawialnym lub w przypadku zastosowania wysokosprawnej kogeneracji (wytwarzania energii elektrycznej i ciepłą użytkowego).

  • kg
Najnowsze artykuły