Naciągają na „głuchych”

20.07.2018

Naciągają na „głuchych”

Podchodzą do nas na ulicy. Nie zagadują tylko porozumiewają się na migi prosząc o pieniądze. Pokazują jakąś listę. Skoro mają dokument to pewnie zbiórka jest legalna. Wyciągamy więc kilka złotych i z czystym sumieniem odchodzimy. I właśnie w ten oto sposób dajemy się naciągnąć oszustom, którzy twierdzą, że prowadzą zbiórkę dla organizacji działającej na rzecz głuchoniemych. Proceder funkcjonuje od kilku lat w Europie. Teraz nasilił się również w naszym kraju.

Do Polskiego Związku Głuchych zgłaszają się świadkowie nielegalnych zbiórek pieniędzy. Oszuści podający się m.in. za wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie wyposażeni w listy opatrzone m.in. znakiem inwalidy, logiem UE nielegalnie zbierają pieniądze. Policjanci w całym kraju apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce policji lub pod numerem 997 lub 112.

Publiczne zbiórki pieniędzy są popularną metodą gromadzenia funduszy przez różnego rodzaju organizacje pozarządowe, które przeznaczają je na realizację swoich statutowych działań. Uprawnionym do prowadzenia zbiórki publicznej mogą być organizacje pozarządowe i podmioty w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450). Są to m.in. stowarzyszenia, organizacje posiadające osobowość prawną (np. fundacje) oraz komitety powoływane w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej. – Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej uprzednim zgłoszeniu przez organizatora i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych. Informacje o zgłoszeniu zbiórki publicznej publikowane są na Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA na stronie internetowej zbiorki.gov.pl – przypominają policjanci.

Jednym z warunków, jakie musi spełnić organizator zbiórki publicznej jest zapewnienie osobom prowadzącym identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numerze zbiórki publicznej.

Za nielegalne zbiórki podlega się karze grzywny bądź pozbawienia wolności nawet na osiem lat.

Policjanci w całym kraju apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce policji lub pod numerem 997 lub 112.

  • kg
Najnowsze artykuły