23.08.2017

Radca prawny a adwokat. Gdzie udać się po pomoc prawną?

Przez wiele lat wśród klientów indywidualnych to zawód adwokata cieszył się większym prestiżem. Co za tym idzie również zaufaniem i to adwokaci stanowili grupę, spośród której częściej wybierano reprezentantów w sprawach sądowych. Takie przekonanie wiązało się z grosem spraw, w których to jedynie adwokat mógł reprezentować klienta. Wiele osób wciąż tak naprawdę nie wie, czym różnią się te zawody i na czyje usługi się zdecydować.

Zarówno radca prawny i adwokat świadczą pomoc prawną. W obu ustawach – ustawa prawo o adwokaturze, ustawa o radcach prawnych – regulujących wykonywanie tych profesji, świadczenie pomocy prawnej polega na:

– udzielaniu porad prawnych;

– sporządzaniu opinii prawnych;

– opracowywaniu projektów aktów prawnych;

– reprezentowaniu przed sądami i urzędami.

 

Przy czym, radcy prawni zwykle kojarzą się głównie z prawem cywilnym, pracą w i na rzecz dużych firm, a w mniejszym stopniu jako pełnomocnicy stron, w szczególności klientów indywidualnych, albo obrońcy w postępowaniu sądowym. Czy ten utarty pogląd wciąż zachowuje swoją aktualność?

 

Kompetencje radców prawnych

Warto wskazać, iż uprawnienia radców prawnych były sukcesywnie rozszerzane. Od 2007 roku mogą oni reprezentować klienta przed sądem w sprawach rodzinnych, takich jak na przykład podział majątku, rozwód, ustanowienie opieki nad dziećmi.

Przełomową zmianą było dopuszczenie radców prawnych w 2015 roku do występowania w roli obrońcy w sprawach karnych. Warunkiem jest niepozostawanie w stosunku pracy, z którego zwolnieni są pracownicy naukowi. Stąd można uznać, iż uprawnienia radcy prawnego jak i adwokata są równe.

 

Jakie różnice występują pomiędzy tymi profesjami?

Różnice pomiędzy tymi zawodami to sposób ich organizacji, odmienne akty prawne regulujące ich wykonywanie. Radcy prawni mogą pozostawać w stosunku pracy. Adwokaci nie mają możliwości zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Jednak te różnice, jakie istnieją sprowadzają się do kwestii technicznych, które nie dotyczą klienta. Zdaje się, że zamierzeniem ustawodawcy jest połączenie tych dwóch zawodów w jeden.

 

Kogo więc wybrać?

Obecnie o tym, kto będzie reprezentował nas przed sądem powinno decydować doświadczenie, a przede wszystkim doświadczenie w wybranej kategorii spraw. Większość profesjonalistów specjalizuje się danej gałęzi prawa lub nawet szczególnych jej zagadnieniach. W obecnym tempie zmian w prawie to właśnie posiadanie aktualnej wiedzy prawnej, która przekłada się na rzetelność i skuteczność działania, jest najważniejsza.

  • redakcja

Sprawdź, co Cię czeka w 2018 roku!

Trzy ostatnie cyfry w Twoim telefonie, zdradzą co będzie się działo w 2018 roku. Sprawdź koniecznie!

Jeżeli cyfry się pokrywają, zwróć uwagę zarówno na pierwszą, jak i drugą wróżbę.

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły