Radca prawny a adwokat. Gdzie udać się po pomoc prawną?

23.08.2017

Radca prawny a adwokat. Gdzie udać się po pomoc prawną?

Przez wiele lat wśród klientów indywidualnych to zawód adwokata cieszył się większym prestiżem. Co za tym idzie również zaufaniem i to adwokaci stanowili grupę, spośród której częściej wybierano reprezentantów w sprawach sądowych. Takie przekonanie wiązało się z grosem spraw, w których to jedynie adwokat mógł reprezentować klienta. Wiele osób wciąż tak naprawdę nie wie, czym różnią się te zawody i na czyje usługi się zdecydować.

Zarówno radca prawny i adwokat świadczą pomoc prawną. W obu ustawach – ustawa prawo o adwokaturze, ustawa o radcach prawnych – regulujących wykonywanie tych profesji, świadczenie pomocy prawnej polega na:

– udzielaniu porad prawnych;

– sporządzaniu opinii prawnych;

– opracowywaniu projektów aktów prawnych;

– reprezentowaniu przed sądami i urzędami.

 

Przy czym, radcy prawni zwykle kojarzą się głównie z prawem cywilnym, pracą w i na rzecz dużych firm, a w mniejszym stopniu jako pełnomocnicy stron, w szczególności klientów indywidualnych, albo obrońcy w postępowaniu sądowym. Czy ten utarty pogląd wciąż zachowuje swoją aktualność?

 

Kompetencje radców prawnych

Warto wskazać, iż uprawnienia radców prawnych były sukcesywnie rozszerzane. Od 2007 roku mogą oni reprezentować klienta przed sądem w sprawach rodzinnych, takich jak na przykład podział majątku, rozwód, ustanowienie opieki nad dziećmi.

Przełomową zmianą było dopuszczenie radców prawnych w 2015 roku do występowania w roli obrońcy w sprawach karnych. Warunkiem jest niepozostawanie w stosunku pracy, z którego zwolnieni są pracownicy naukowi. Stąd można uznać, iż uprawnienia radcy prawnego jak i adwokata są równe.

 

Jakie różnice występują pomiędzy tymi profesjami?

Różnice pomiędzy tymi zawodami to sposób ich organizacji, odmienne akty prawne regulujące ich wykonywanie. Radcy prawni mogą pozostawać w stosunku pracy. Adwokaci nie mają możliwości zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Jednak te różnice, jakie istnieją sprowadzają się do kwestii technicznych, które nie dotyczą klienta. Zdaje się, że zamierzeniem ustawodawcy jest połączenie tych dwóch zawodów w jeden.

 

Kogo więc wybrać?

Obecnie o tym, kto będzie reprezentował nas przed sądem powinno decydować doświadczenie, a przede wszystkim doświadczenie w wybranej kategorii spraw. Większość profesjonalistów specjalizuje się danej gałęzi prawa lub nawet szczególnych jej zagadnieniach. W obecnym tempie zmian w prawie to właśnie posiadanie aktualnej wiedzy prawnej, która przekłada się na rzetelność i skuteczność działania, jest najważniejsza.

  • redakcja
Najnowsze artykuły