100. Rocznica I Powstania Śląskiego – świętujmy razem

14.08.2019

100. Rocznica I Powstania Śląskiego – świętujmy razem

W czwartek (15.08) odbędzie się jedno z ważniejszych wydarzeń tego roku w naszym regionie – celebracja 100. Rocznicy I Powstania Śląskiego. Z tej okazji zaplanowano defiladę wojskową i mnóstwo innych atrakcji. Właśnie w tym dniu uczestnicy tego wydarzenia będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów, aby dojechać na uroczystość i wrócić do domu ze wspólnego świętowania.

Z okazji obchodów okrągłej rocznicy wybuchu powstania ulice aglomeracji śląskiej zapełni najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród nich będzie można zobaczyć m.in.: czołgi Leopard 2 czy słynne kołowe transportery opancerzone Rosomak. Nie zabraknie samochodów ciężarowo-osobowych HMMWV, wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta, moździerzy samobieżnych Rak, pojazdów saperskich Topola i wielu, wielu innych pojazdów opancerzonych, które wykorzystywane są na misjach Wojsk Polskich w przeróżnych zakątkach świata.

Prezentacji pojazdów lądowych będzie towarzyszyć podniebna defilada, którą rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Na niebie pojawią się również myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Uczestnicy defilady będą mogli zobaczyć na niebie samoloty przeznaczone do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców. Pokazy zwieńczy piknik wojskowy organizowany przez żołnierzy Wojska Polskiego, na którym będzie można np. z bliska przyjrzeć się wspaniałym maszynom pancernym, jak i również spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

W ramach ułatwienia uczestnikom wydarzenia dotarcia na defiladę, 15 sierpnia wprowadzamy bezpłatne przejazdy naszymi pociągami. Przejazdy będą obejmować wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie, z wyłączeniem przygranicznych pociągów w kierunku Bohumina oraz połączenia specjalnego Ornak na odcinku Bielsko-Biała – Zakopane. Uczestnicy defilady nie muszą w żaden sposób rezerwować biletów na przejazd, wystarczy tylko wybrać dogodne połączenie w kierunku Katowic, skąd pieszo lub komunikacją miejską będzie można dotrzeć na miejsce defilady. Uczestnikom defilady proponujemy również możliwość bezpłatnego przejazdu w przypadku powrotnych podróży. W przypadku przewozu rowerów oraz zwierząt obowiązuje standardowa taryfa przejazdowa. Na terenie dworca kolejowego w Katowicach będzie można w tym dniu skorzystać z pomocy mobilnych informatorów. Szczegółowe informacje będzie można również uzyskać telefonicznie dzwoniąc na bezpłatną infolinię Kolei Śląskich – tel.: + 48 32 428 88 88.

  • oprac. Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły