16 dni przeciw przemocy

26.11.2018

16 dni przeciw przemocy

W naszym mieście rozpoczęła się kolejna edycja kampanii „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Jak wynika z najnowszych danych ONZ, codziennie 137 kobiet na całym świecie zostaje zabitych przez partnera lub członka rodziny.

Data, w której odbywa się kampania nie jest przypadkowa. – Rozpoczęliśmy 25 listopada, a więc w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Zakończymy natomiast 10 grudnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. W ten sposób organizatorzy chcą symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka i podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

Jak wynika z najnowszych danych ONZ, że codziennie 137 kobiet na całym świecie zostaje zabitych przez partnera lub członka rodziny. – Okazuje się więc, że to właśnie dom jest miejscem, w którym są zabijane kobiety. Z badań wynika też, że tylko w naszym kraju z rąk swoich partnerów giną trzy kobiety w tygodniu. Dlaczego mówimy tylko o kobietach? Bo w 90% to właśnie one doświadczają przemocy – zaznacza Agata Wierny, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans. – Tego rodzaju kampanie są niezwykle ważne. W przypadku przemocy jest do zrobienia naprawdę wiele, na wielu polach. Zacznijmy od samego prawa. W naszym kraju, nawet jeśli wiemy, że doszło do przemocy to czas, żeby oddzielić osobę pokrzywdzoną od sprawcy wynosi około 153 dni. Tyle czeka się na wyrok sądu – dodaje.

Z badań przeprowadzonych przez fundację „Pozytywnych zmian”, że w sądach w województwie śląskim w roku 2016 na 10 tysięcy spraw dotyczących przemocy domowej było 10 tysięcy wyroków. Z tego tylko w 2 tysiącach przypadków skończyło się na realnym odseparowaniu pokrzywdzonej od sprawcy, bo reszta wyroków była w zawieszeniu. – Tak istotne jest więc wspólne dotarcie do osób, które potrzebują wsparcia. Bardzo wiele osób żyje w przekonaniu, że jeśli ktoś nie mówi o przemocy to sam sobie jest winien. Nic bardziej mylnego – zawsze winny jest sprawca. Kobiety nie mówią o przemocy, bo chcą na przykład chronić dzieci, chcą chronić rodzinę. Ważne więc, aby dawać im wsparcie… na bardzo wielu polach – podkreśla Agata Wierny. W ramach kampanii zaplanowano szereg przedsięwzięć i wydarzeń poruszających problem przemocy.

– Przed nami warsztaty, konferencje, spotkania ze specjalistami. W OKF natomiast będą wyświetlane filmy poświęcone prawom człowieka. Chcemy, aby Częstochowa była przyjaznym miastem i aby wszelkiego rodzaju negatywne zachowania eliminować. Chcemy, żeby osoby, które doświadczają przemocy poczuły, że nie są same, że są specjaliści, którzy mogą im pomóc. To najważniejsze przesłanie tej kampanii. Na każdym kroku trzeba też zaznaczać, że osoby, które doświadczają przemocy nie są winne, winni są sprawcy – podsumowuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w naszym mieście jest wiele osób, instytucji i stowarzyszeń działających na co dzień na rzecz przeciwdziałania przemocy i wsparcia osób jej doświadczających. W program kampanii włączyły się: Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej, Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oddział w Częstochowie, Ośrodek Kultury Filmowej “Iluzja”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szczegółowy terminarz działań, które będą prowadzone w Częstochowie w ramach kolejnej edycji międzynarodowej kampanii 16 Dni  Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć znajdziemy na www.rowna.czestochowa.pl.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Center for Women’s Global Leadership i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły