3700 osób skorzystało z darmowej pomocy prawnej w Częstochowie

29.12.2022

3700 osób skorzystało z darmowej pomocy prawnej w Częstochowie

W Częstochowie działa system nieodpłatnej pomocy prawnej. Rok 2022 ma na koncie aż 3700 porad udzielonych zainteresowanym. Na miejscu można skorzystać z pomocy adwokatów, radców prawnych i specjalistów zatrudnionych przez organizacje pozarządowe.

Celem pomocy jest umożliwienie dostępu do podstawowych usług prawniczych mieszkańcom, którzy ze względów finansowych bądź sytuację życiową nie mogą uzyskać profesjonalnej pomocy na etapie przedsądowym.
Ten finansowany ze środków publicznych system nieodpłatnej pomocy prawnej świadczony jest w punktach utworzonych przez Prezydenta Miasta. Już od 7 lat można zasięgnąć porady w wybranym zakresie.

W ramach ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej można uzyskać informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących nam uprawnieniach czy spoczywających na nas obowiązkach. Usługi obejmują również wskazanie rozwiązania problemu prawnego oraz sporządzenie projektu pisma w postępowaniu przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym. W ramach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego możemy liczyć na udzielone jasno i zrozumiale porady – np. dotyczące załatwienia czynności urzędowych lub rozwiązania życiowych problemów. W częstochowskich punktach można przeprowadzić również nieodpłatną mediację na etapie przedsądowym.

Termin porady w danym punkcie ustala się telefonicznie (tel. 34 37 07 201) lub mejlowo: npp@czestochowa.pl. Usługi udzielane są według kolejności zgłoszeń na dyżurach, które trwają 4 godziny dziennie, przez 5 dni w tygodniu.

– W ramach systemu odbywa się także edukacja prawna. W tym roku organizacja pozarządowa, która prowadzi nieodpłatną pomoc prawną i świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, przeprowadziła wykłady na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza m.in. dla uchodźczyń i uchodźców. Drukowane są ulotki; nagrywane są też materiały video publikowane w portalach społecznościach – dotyczą tematyki, z którą do częstochowskich punktów ludzie zgłaszają się najczęściej – informuje Urząd Miasta Częstochowy.

W mijającym, 2022 roku, działających w naszym mieście punktów było 9. Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało, że w kolejnym roku będzie ich 8 – w tym 6 nieodpłatnej pomocy prawnej oraz 2 nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Szczegółowego harmonogramu ich funkcjonowania w 2023 roku będzie można szukać w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Częstochowy oraz na stronie Urzędu Miasta. Obecnie trwa zawieranie umów z adwokatami i radcami wskazanymi przez Okręgową Radę Adwokacką w Częstochowie oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu. Ponadto zawierana jest umowa z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka, który wygrał otwarty konkurs ofert na prowadzenie dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dwóch punktów poradnictwa obywatelskiego.

 

  • opr. nl
Najnowsze artykuły