17.05.2018

40 lat twórczości Sidorkiewicza

Olsztyńska Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała jubileusz 40–lecia pracy twórczej Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza.

Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, uznany poeta, tłumacz, recenzent literacki. Z wykształcenia filolog – polonista i rusycysta. Założyciel i prezes Janowskiego Klubu Literackiego, pomysłodawca cyklicznej ogólnopolskiej imprezy Jurajska Jesień Poetycka. Od ’93 roku związany z Krakowskim Oddziałem Związku Literatów Polskich. W Gminie Olsztyn współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną podczas ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo tj.: Noc Bibliotek i Narodowe Czytanie oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury m.in. jako juror corocznego konkursu recytatorskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kultury, radni powiatowi i gminni, sołtysi, przedstawiciele oświaty, znajomi oraz przyjaciele z Janowskiego Klubu Literackiego.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również nestora literatury polskiej Andrzeja Kalinina, który złożył życzenia wielkiego uznania dla jubilata.

Spotkanie uświetnił występ Hanny Zbyryt, aktorki Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego. Aktorka zaprezentowała wiersze jubilata w tak niezwykły sposób, że sam poeta zachwycił się nimi na nowo.

Laudację na cześć poety wygłosiła Anna Grzanka, honorowy prezes Janowskiego Klubu Literackiego. Następnie przy akompaniamencie grającej na gitarze Urszuli Ostrowskiej z JKL przeniosły gości w klimat „Sidorowych” wierszy.

Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w scenerii pokonkursowej wystawy kwiatów bibułkowych.

Więcej o autorze:
Ryszard  „Sidor”  Sidorkiewicz urodził się 22 lipca 1959 roku w Częstochowie.

Debiutował wierszem na łamach miesięcznika „Nurt” w 1978 r. Wiersze, tłumaczenia z języka rosyjskiego, recenzje oraz szkice publikował w prasie literackiej i kulturalnej (m.in. na łamach „Akantu”, „Alei 3”, „Aspektów Filozoficzno – Prozatorskich”, „Dekady Literackiej”, „Forum Myśli Wolnej”, „Galerii”, „Gazety Kulturalnej ”, „Hybrydy”, „Krytyki Literackiej”, „Nurtu”, „Poezji dzisiaj”, „Słowa Polonisty”, „Suplementu”, „Własnym Głosem”) oraz w kilkudziesięciu almanachach, antologiach i wydawnictwach zbiorowych.

Jego utwory były nagradzane i wyróżniane w ogólnopolskich konkursach poetyckich, m.in.: O Nagrodę Milowego Słupa w Koninie, O Laur Miedzianego Amora w Lubinie, OKP im. H. Poświatowskiej w Częstochowie, O Laur Hutników w Częstochowie, OKL im.E. Szymańskiego w Szczecinie, O Statuę Piastowskiego Rycerza we Wrocławiu, O Laur Tarnowskiej Starówki w Tarnowie, OKP Dać Świadectwo w Krakowie, O Laur Opina w Ciechanowie, OKL im. M. Stryjewskiego w Lęborku.

Wyróżniony m.in.: Nagrodą Starosty Częstochowskiego (2001), tytułem Regionalny Mistrz Mowy Polskiej (2002), Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowa (2004), Złotym Krzyżem Zasługi (2008), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013).

Opublikował: Piosenki z miasteczka Sidorów (1992), Jeszcze (1993), Księgę (1994, wyd. 2. 1996; wyd. 3. 2012), Sidorów (1996), Wiersze z rymami i bez (2001), Legendę znad Gopła [dla dzieci] (2002), Światełko (2003), Poezje wybrane (2008), Syberiadę. Wiersze poetów znad Bajkału [przekłady z j. rosyjskiego] (2010), Tryptyk polski (2012), Serce [na motywach baśni A. Dimarowa] (2012), Pamięć żywą (2013), Zwierzęcenie (2013), Chichiku Sidor-sana, (2016), Zamiast kołysanki (2017).

  • kg
  • zdj. UG Olsztyn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły