40-lecie Pągowskiego w Częstochowie

26.10.2018

40-lecie Pągowskiego w Częstochowie

Andrzej Pągowski – z okazji czterdziestolecia pracy twórczej – organizuje w naszym mieście niecodzienną wystawę. Wernisaż tego  jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce odbędzie się 26 października w Miejskiej Galerii Sztuki.

Wystawa ma stanowić podsumowaniem dorobku artystycznego mistrza plakatów, który Pągowski ma na swoim koncie ponad 1400, wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Nie sposób zebrać je wszystkie w jednym miejscu, dlatego na wystawie zaprezentowanych zostanie 40 plakatów. Można powiedzieć, że jest to kolekcja najważniejszych prac Andrzeja Pągowskiego, ponieważ on sam dokonał selekcji, wybierając tylko jeden plakat z każdego roku swojej twórczości. Zobaczymy więc nie tylko te prace, które odbiły się szerokim echem, ale też te, które z różnych powodów stały się dla niego szczególne.

Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości w 2017 r. Jubileusz chciał uczcić poprzez namalowanie 40 plakatów. Nie udało się – zaprojektował ich aż 80! Choć stworzył ich ogromną ilość, twierdzi, że nie ma swojego ulubionego. – Jestem tak naprawdę jak zwierzę plakatowe i myśliwy w trakcie jego tworzenia. Poluję na pomysł i jak złapię go – po prostu tworzę. Nie rozpamiętuję ich. Rzecz skończona jest skończona. Jednak lubię te, które lubią ludzie, o które pytają – przyznaje Andrzej Pągowski.

Andrzej Pągowski stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, a także kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych. Najwięcej uznania przysporzyły mu jednak plakaty filmowe, w których ma na swoim koncie kilkaset, w tym około 300 do filmów polskich. Pągowski jako jedyny tworzył plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, począwszy od pierwszego filmu wielkiego reżysera. Ostatnim w jego dorobku jest artystyczny plakat do filmu „Kler”, który, podobnie jak sam film, przetoczył się niczym burza przez polskie media.

Dzień przed otwarciem wystawy, czyli 26. października odbędzie się wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim Andrzeja Pągowskiego. Uczestnicy będą mogli nabyć książkę pt. Być jak Pągowski oraz zdobyć autograf artysty.

Plakaty Andrzeja Pągowskiego można będzie oglądać do 2.12.

Wernisaż: 26.10 godz. 18.00 – 21.00

Termin wystawy: 27.10 – 2.12.2018

Miejsce: Miejska Galeria Sztuki, al. Najświętszej Maryi Panny 64, 42-200 Częstochowa

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły