70-latek zostawił swoje oszczędności na cmentarzu

12.05.2023

70-latek zostawił swoje oszczędności na cmentarzu

Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż polują na starszych mieszkańców Częstochowy. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. W czwartek przestępcy próbowali okraść w ten sposób aż trzech mieszkańców powiatu częstochowskiego. Dwóch z nich wykazało się czujnością i powiadomili o zdarzeniu policję. Niestety 70-latek dał się oszukać i  stracił 45 tys. zł. Fałszywy policjant polecił mężczyźnie wypłacenie z konta oszczędności i pozostawienie ich na cmentarzu…

Z ustaleń policji wynika, że w czwartek na telefon stacjonarny 70-latka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji z Częstochowy z pytaniem, dlaczego senior nie stawił się na wezwanie do CBŚP w Częstochowie. Oczywiście 70-latek był zaskoczony i zdezorientowany, ponieważ nie dostał takie wezwania. Mężczyzna następnie poinformował seniora, że musi tę kwestię wyjaśnić w placówce pocztowej. Aby być jeszcze bardziej, wiarygodnym polecił mężczyźnie wybrać na klawiaturze telefonu numer 112 /oczywiście nie rozłączając trwającego już połączenia/. 70-latek usłyszał potwierdzenie, że podający się za funkcjonariusza mężczyzna faktycznie pracuje w Centralnym Biurze Śledczym Policji w Częstochowie, a policja prowadzi tajną akcję przeciwko pracownicy banku, która chce zaciągają na jego konto kredyt i „wyczyścić” jego rachunek bankowy ze wszystkich oszczędności. Fałszywy policjant polecił mężczyźnie wypłacenie z konta oszczędności i pozostawienie ich na cmentarzu. Mężczyzna w trakcie rozmowy podał przestępcy swój numer komórkowy i od tej pory miała nieprzerwany kontakt z fałszywym policjantem, który przez telefon instruował go co ma robić i jak się ma zachowywać będąc już w placówce banku. Po tym jak 70-latek zostawił pieniądze na cmentarzu, kontakt się urwał…wtedy zorientował się, że padł ofiarą oszusta i zawiadomił Policję.

W tym samym dniu na telefon stacjonarny 68 i 58-latków również zadzwonił mężczyzna podszywający się za policjanta. Jednak panowie wykazali się czujnością i nie dali się oszukać. Dlatego częstochowska policja cały czas apeluje.

Pamiętajmy, że przez telefon każdy może podawać się za inną osobę!
Nie wolno informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które są w domu lub jakie przechowujemy w banku, Jeżeli ktoś dzwoni i prosi o przekazanie pieniędzy na jakikolwiek cel i podaje się za policjanta, członka rodziny czy pracownika instytucji, zakończ połączenie i powiadom o tym Policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.

 

fot. pixabay

  • Teresa Szajer
Najnowsze artykuły