13.05.2018

83. rocznica śmierci Marszałka

Na placu Biegańskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 83 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej historii – założycielem Legionów Polskich, pierwszym Marszałkiem Polski, naczelnym wodzem Armii Polskiej, Naczelnikiem Państwa, premierem. A nade wszystko mężem stanu i wielkim patriotą. Człowiek, dzięki którego determinacji i wyjątkowym umiejętnościom możliwe stało się odzyskanie niepodległości – po 123 latach niewoli. Zmarł 12 maja 1935 roku.

W tegorocznych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, Straży Miejskiej, młodzież częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, odbył się koncert Pieśni Legionowych w wykonaniu chóru ,,Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego.

Organizatorami obchodów są Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, Towarzystwo Przyjaciół Józefa Piłsudskiego w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły