90 lat na rzecz ochrony przyrody

27.05.2018

90 lat na rzecz ochrony przyrody

90 lat temu powstała Liga Ochrony Przyrody. Z tej okazji w Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny Małych Form Teatralnych oraz akcja prozdrowotna przeprowadzona przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Najstarsza organizacja ekologiczna

Liga Ochrony Przyrody jest najstarszą organizacją ekologiczną działającą w naszym kraju. Powstała w 1928 roku z inicjatywy Władysława Szafera, wybitnego polskiego uczonego, profesora botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Profesor Szafer dostrzegał pilną potrzebę włączenia całego społeczeństwa do rozwiązywania trudnych zagadnień przyrodniczych, np. tworzenia rezerwatów, parków narodowych. Co ciekawe, w tym czasie powstały też dwa samodzielne koła – w Opaleniu koło Pucka oraz w… Częstochowie. – Liga Ochrony przyrody podejmowała i wciąż podejmuje szereg inicjatyw – podkreśla Jerzy Suchy, wiceprezes zarządu okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie, wieloletni działacz. – Swego czasu utworzono nawet Straż Ochrony Przyrody. Była to organizacja powołana zgodnie z prawem. Jej strażnicy mieli uprawnienia kontrolowania, mandatowania, a nawet występowania do sądu wobec osób, które niszczyły przyrodę. Niestety te działania zostały zakończone, nad czym bolejemy – dodaje.

Lokalne obchody

Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie liczy cztery oddziały – częstochowski, myszkowski, kłobucki, lubliniecki. W ramach lokalnych obchodów 90-lecia w Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny Małych Form Teatralnych oraz akcja prozdrowotna przeprowadzona przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Rywalizacja konkursowa przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: dla szkół podstawowych oraz dla oddziałów gimnazjalnych. Publiczność nagradzała brawami wspaniałe występy, które oceniała komisja składająca się z przedstawicieli LOP. – Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem aktorskim, uwagę zwracały wspaniale przygotowane i zmieniane w trakcie trwania konkursu dekoracje – podkreślało jury. W kategorii szkoły podstawowe pierwsze miejsce zajęła SP nr 30 kl. 3, drugie ZSP nr 1, a trzecie SP nr 26. Z kolei w kategorii gimnazjów rywalizację wygrała SP nr 53. Tuż za nią uplasowała się SP nr 24. Na trzecim miejscu na podium stanęło natomiast VIII LOS

Miliony drzew, setki akcji

Mimo że w Polsce jest obecnie wiele organizacji zajmujących się ekologią, Liga Ochrony Przyrody wciąż trwa realizując określone zadania. Pozostała wierna swoim celom, wśród których na czołowym miejscu jest kształtowanie świadomości społecznej, przez upowszechnianie wiedzy o przyrodzie i problemach jej ochrony. Obecnie liczy około 60 tysięcy członków, w tym około 4 tysiące dorosłych. Przyrodnicza organizacja to też miliony posadzonych drzew i krzewów, do tego liczne działania propagatorskie, szkoleniowe, setki organizowanych konkursów i konferencji. – Propagujemy ochronę przyrody i środowiska, kształtujemy postawę szacunku do przyrody i popularyzujemy ekologiczny styl życia. Reagujemy też na wszelkie sytuacje, gdzie następuje dewastacja przyrody, nielegalna czy niewłaściwa wycinka drzew, walczymy z odpadami, czy zanieczyszczeniami. Staramy się, aby naszej przyrodzie nie szkodzić i pomagać na wszelkie możliwe sposoby. Efektem naszych działań są liczne nagrody, między innymi te z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Za zasługi dla ochrony środowiska przyrodniczego Liga została odznaczona Krzyżem Polonia Restituta – podkreśla Jerzy Suchy. – Za sprawą podejmowanych akcji chcemy przybliżyć ofiarną pracę niezliczonych setek wolontariuszy i społeczników na rzecz ochrony przyrody i środowiska. Chcemy ocalić od zapomnienia gigantyczną społeczną pracę członków LOP – naukowców, leśników, nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, a szczególnie nauczycieli biologii, geografii oraz osób związanych z innymi środowiskami zawodowymi i przekazać szczególnie młodym ludziom te dokonania jako nieocenioną lekcję, która skłania do szacunku dla człowieka ogarniętego pasją społecznego działania. Liga wraz ze wszystkimi swoimi miłośnikami z ogromnym zaangażowaniem dokłada wszystkich starań w ochronę naszego dobra narodowego – unikalnej polskiej przyrody, o pięknie której coraz częściej zdarza nam się zapominać – podsumowuje Jerzy Suchy.

  • kg
Najnowsze artykuły