Dziki w Częstochowie. 50 osobników zostanie odstrzelonych

18.11.2022

Dziki w Częstochowie. 50 osobników zostanie odstrzelonych

Napływa coraz więcej zgłoszeń w sprawie grasujących po ulicach dzików. Mieszkańcy częstochowskich dzielnic, w których pojawią się te zwierzęta, są zaniepokojeni, ponieważ oprócz tego, że można spotkać je na drogach, zbliżają się również do posesji. Wydano w związku z tym decyzję o ich redukcji. Do końca 2023 r. 50 dzików ma zostać odstrzelonych.

Wysoka liczebność dzików występuje głównie w dzielnicach Błeszno i Dźbów. Obecność zwierząt stwarza szczególne zagrożenie dla ludzi. W związku z zaistniałą sytuacją Urząd Miasta Częstochowy wystąpił do Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Częstochowie o możliwość przeprowadzenia odstrzału redukcyjnego w granicach administracyjnych miasta.

Częstochowscy radni Barbara Gieroń oraz Andrzej Suwa zgłaszali już wcześniej interpelacje w tej sprawie. Wskazywali południową część miasta jako najbardziej zagrożoną na działalność dzików. W tym rejonie, mieszkańcy są bezpośrednio narażeni na obecność dzików. Stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym, niszczą uprawy rolne, dewastują mienie, przydomowe ogródki, trawniki i ogrodzenia.

 

-Największy problem stwarzają zwierzęta bytujące na przykład przy ruchliwych drogach, na terenie silnie zabudowanym lub przemysłowym, gdzie polować nie wolno. Nawiązano więc porozumienie z Kołem Łowieckim, ustalono w jaki sposób można przeprowadzić redukcje-tłumaczy Tomasz Jamroziński, kierownik biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta.

 

Ustalono, że do końca 2023 r. ma zostać przeprowadzony odstrzał dzików w liczbie do 50 sztuk. Decyzja została poparta ilością aktualnych zgłoszeń i próśb o interwencje.

– Z ukierunkowaniem na osobniki stanowiące szczególne zagrożenie dla mieszkańców oraz w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej. Odstrzał redukcyjny prowadzić będą wyłącznie osoby uprawnione do wykonania tego typu czynności zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim – informuje Tomasz Jamroziński.

 

Co w sytuacji, gdy spotkamy na swojej drodze dzika?

 

Dziki mogą stanowić zagrożenie dla człowieka w momencie, gdy wyskoczy przed maskę jadącego samochodu lub spotkamy go rozdrażnionego na swojej drodze. Osobniki chroniąc swoje młode, mogą stać się agresywne i niebezpieczne. Ich zachowanie jest nieprzewidywalne.

Gdy dojdzie do spotkania ze zwierzęciem, należy zachować spokój. Jeśli nie zostaliśmy przez niego zauważeni, należy nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, a następnie powoli się oddalić. W przypadku gdy dzik dostrzeże naszą obecność, najlepszym rozwiązaniem będzie stanięcie w bezruchu. Bieg i ucieczka mogą negatywnie wpłynąć na zwierzę i sprowokować je do ataku. W przypadku wystąpienia dzika na drodze bądź w miejscu, w którym nie powinien się znaleźć należy zgłosić taki przypadek do Zarządu Okręgowego PZŁ w Częstochowie. Numer alarmowy ,,dziki w mieście” to 725 000 112.

 

 

  • Natalia Lewandowska
Najnowsze artykuły