Zabytek z Częstochowy odzyskał dawny blask! Pałacyk Brassa po renowacji

15.01.2023

Zabytek z Częstochowy odzyskał dawny blask! Pałacyk Brassa po renowacji

Pałacyk Brassa, który znajduje się przy ul. Strażackiej 10 przeszedł w ostatnim czasie metamorfozę. Budynek, którego budowa została ukończona w 1897 roku odzyskał dawny blask. Sami zobaczcie!

Budynek został wzniesiony z inicjatywy Wilhelma Brassa, który był przemysłowcem z Moraw, dlatego też pałacyk nosi jego imię. Ma on charakter późnoklasycystyczny. Jak opisuje Muzeum Częstochowskie, pierwotnie otoczony był obszernym ogrodem przylegającym do odnogi Warty – tzw. kanału Kohna (zabudowania fabryczne znajdowały się po drugiej stronie kanału). – Budynek jest prostokątny – elewacje dłuższe są pięcioosiowe, boczne – trzyosiowe. Piętrowy, kondygnacje oddzielone gzymsem opaskowym i narożniki budynku ujęte tzw. lizenami – niewielkimi występami muru. Gzyms wieńczący, będący zakończeniem górnej krawędzi murów budynku, opiera się na konsolach (kamiennych wspornikach zamocowanych w murze) zdobionych liściem akantu (w kształcie zwiniętego rulonu). Pomiędzy konsolami znajduje się fryz płaskorzeźbiony o motywach girland liściasto-kwiatowych. Na osiach elewacji wschodniej (głównej), zachodniej i południowej wydzielone są ryzality (wysunięte do przodu części budynku). Ryzalit wschodni mieści w sobie wejście i klatkę schodową, zwieńczony jest murkiem attykowym. Przed ryzalitem zachodnim znajduje się obszerny taras. Ryzalit południowy został wyodrębniony w kształcie wieżyczki zwieńczonej ostrosłupowym hełmem z iglicą. Otwory okienne ujęte są w profilowane obramienia, na parterze zostały zwieńczone trójkątnymi przyczółkami (frontonami) na konsolach, a na piętrze odcinkami gzymsu także wspartymi na konsolach. Wnętrze pałacyku było wielokrotnie przekształcane, m.in. wyburzono zabytkowe piece, a zastąpiono je zwykłym – czytamy w wirtualnej encyklopedii miasta.

Dalsze losy pałacyku

Gdy po wojnie willa wraz z farbiarnią weszły w skład skarbu państwa, w 1945 w pałacyku umieszczono komisariat milicji. Po 1989 roku funkcjonował tam z kolei IV komisariat policji. W roku 1997 willa została wpisana do rejestru zabytków. Rok później przeprowadzono tam prace remontowe, dzięki którym udało się odnowić łazienki, korytarz oraz klatkę schodową. W 2002 policja otrzymała 200 tysięcy zł na prace remontowe z funduszu Śląskiej Komendy Wojewódzkiej. Wówczas wyremontowano piwnice, położono tynki wewnątrz z zachowaniem pierwotnych stiuków i plafonów. W marcu 2010 komisariat Policji przeniesiono na ul. Kopernika. Budynek pozostał niezamieszkany, przeciekał wówczas dach. Zamknięto go i był nieogrzewany. Od 2012 roku, gdy wystawiono pałacyk na sprzedaż, pozostaje on własnością prywatną. Obecnie ma już kolejnych właścicieli, którym udało się odnowić willę.

Autorstwa MatN90 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28254955

 

 

 

fot. Patryk Kubat

  • red.
Najnowsze artykuły