Jasna Góra pamięta o Żołnierzach Wyklętych

01.03.2023

Jasna Góra pamięta o Żołnierzach Wyklętych

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzony jest 1 marca na Jasnej Górze, ojcowie Paulini modlić się będą wraz z wiernymi za tych, którzy „stanęli do walki o wolną Polskę, poległym, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym”.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla walczących drugiej konspiracji, dla których wojna nie zakończyła się w 1945 r., ale była początkiem dalszych zmagań o wolność i niepodległość Ojczyzny. – W Sanktuarium pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia zawsze była żywa. Świadczą o tym m.in. pamiątkowe tablice, urny z prochami, wota złożone w Kaplicy Matki Bożej oraz w Kaplicy Pamięci Narodu – mówi Izabela Tyras z Biura Prasowego Jasnej Góry.

Serce dla Inki

W styczniu 2023 roku złożono na Jasnej Górze “Serce dla Inki” – pamiątkową tablicę w kształcie serca, która została wykonana z ofiarowanej przez kibiców biżuterii. Zadedykowana została Danucie Siedzikównie, 18-letniej sanitariuszce Armii Krajowej, skazanej przez komunistów na karę śmierci, która „zachowała się jak trzeba” i do końca pozostała wierna Polsce. – „W sercu dla Inki” znajduje się ziemia z jej grobu, jest także polski orzeł w koronie i złoty ryngraf Matki Bożej Ostrobramskiej. Wotum jest darem XV Pielgrzymki Kibiców, znajduje się w Kaplicy Matki Bożej (po lewej stronie, przy bocznym ołtarzu Matki Bożej Bolesnej). W tym roku mija 95. rocznica urodzin bohaterskiej sanitariuszki. 28 sierpnia 1946 r. 18-letnia Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Strzelało do niej kilku katów z odległości trzech kroków. Żaden nie trafił. Dobił ją, strzałem w głowę, dowódca plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

– „Żołnierzom niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę przeciw komunistycznemu zniewoleniu, poległym w walkach, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym” – głosi napis na wmurowanej w marcu 2018 r. podczas ogólnopolskiej pielgrzymki kombatantów podziemia antykomunistycznego, tablicy poświęconej pamięci Żołnierzy Niezłomnych – przypomina Mirosława Szymusik z Biura Prasowego Jasnej Góry.

Jak podkreślają historycy dla „ludzi podziemia” Jasna Góra zawsze stanowiła punkt odniesienia i była miejscem nadziei. Nieopodal klasztoru siedzibę miał dowódca Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki, pseud. „Niedźwiadek”. Ten fakt sprawił, że Sanktuarium stało się ważnym miejscem dla bardzo wielu środowisk Podziemnego Państwa Polskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w rocznicę stracenia strzałem w tył głowy przez bezpiekę 1 marca 1951 r., podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

 

fot. Marek Tęcza

  • opr. pn
Najnowsze artykuły