Kwiaty i znicze na grobach Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka i Janusza Kochanowskiego

11.04.2023

Kwiaty i znicze na grobach Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka i Janusza Kochanowskiego

W 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej zapalono znicze i złożono kwiaty na grobach spoczywających woj. śląskim ofiar tej tragedii: Krystyny Bochenek w Katowicach, Grzegorza Dolniaka w Będzinie i Janusza Kochanowskiego w Częstochowie. Wieńce składane są też przed Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze.

Przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na częstochowskim cmentarzu Kule w poniedziałek rano wartę honorową objęli żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

 

O 8.41 – w godzinie katastrofy sprzed 13 lat – kwiaty na grobie Rzecznika złożyli przedstawiciele władz miasta, a w Częstochowie rozległ się trzyminutowy dźwięk syren dla upamiętnienia wszystkich ofiar wypadku; formalnie był to trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

 

Później częstochowskie uroczystości przeniosły się na Plac Katyński, gdzie przy tablicy odsłoniętej tam podczas żałoby narodowej w 2010 roku oddano hołd 96 ofiarom tragedii.

 

Wieńce składane są w poniedziałek także przy Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze, odsłoniętym dwa lata po tragedii na klasztornym dziedzińcu, na wprost wyjścia z Kaplicy Matki Bożej. To blisko czterometrowa płaskorzeźba, upamiętniająca ofiary katastrofy. Jej częścią jest oryginalna tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia.

 

“Na Jasnej Górze trwa pamięć o ofiarach, jest Epitafium z tablicą usuniętą przez Rosjan z miejsca katastrofy, mała cząstka Tu-154M jest w sukni Maryi – Wotum Narodu Polskiego, tu rodziny składają pamiątki po tych, co zginęli w drodze do Katynia” – napisali w poniedziałek na Twitterze gospodarze Jasnej Góry, ojcowie paulini.

 

W poniedziałek o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiona zostanie msza w 13. rocznicę katastrofy. “10 kwietnia o godz. 15.30, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiona będzie Msza Święta za Ojczyznę, w 13. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Serdecznie zapraszam do licznego udziału w tym nabożeństwie” – napisał na Facebooku częstochowski poseł, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński.

 

Na grobach wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek w Katowicach i wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PO Grzegorza Dolniaka w Będzinie kwiaty złożyli parlamentarzyści i samorządowcy Koalicji Obywatelskiej.

 

“Dziś kolejna rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Pamiętamy o wszystkich, którzy zginęli 13 lat temu, 10 kwietnia. Jak co roku złożyliśmy kwiaty na grobie naszej przyjaciółki – śp. Krystyny Bochenek. Wybitnej Ślązaczki, dziennikarki, wicemarszałek Senatu RP. Cześć jej pamięci!” – napisali przedstawiciele śląskiej Platformy Obywatelskiej w portalu społecznościowym.

 

“W imieniu parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej, złożyliśmy kwiaty na grobie Grzegorza Dolniaka” – podał w innym wpisie poseł KO Mateusz Bochenek.

 

Krystyna Bochenek (1953-2010) była cenioną dziennikarką Polskiego Radia Katowice, a później wicemarszałkiem Senatu. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn i inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny.

 

Grzegorz Dolniak (1960-2010) był wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PO, posłem okręgu sosnowieckiego. Był ekonomistą i przedsiębiorcą; pochodził z Będzina, tam miał swój dom. Krótko po katastrofie bliscy upamiętnili posła prowadząc fundację jego imienia “Sportowa szansa”, pomagającą młodym utalentowanym sportowcom.

 

Pochodzący z Częstochowy Janusz Kochanowski (1940-2010) był Rzecznikiem Praw Obywatelskich piątej kadencji – pełnił tę funkcję od 2006 r. Jego ostatnią decyzją było wystosowanie apelu do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej, aby wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan. Kochanowski był prawnikiem, wykładowcą uniwersyteckim, dyplomatą. W pierwszej połowie lat 90. był konsulem generalnym RP w Londynie. Założył Fundację “Ius et Lex”, której celem jest wspomaganie inicjatyw naukowych i oświatowych dotyczących polskiego prawa, w latach 2000-2006 był jej prezesem.

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz wiele osób sprawujących ważne funkcje państwowe. Nazwiska wszystkich ofiar znalazły się w Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze. Główna część tego monumentu przedstawia las nawiązujący do miejsc mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje czy Katyniu. W centrum kompozycji umieszczono polskiego orła w koronie, a u podnóży drzew – świece w liczbie nawiązującej do bilansu ofiar katastrofy. Pośrodku lasu stoi krzyż katyński z przewieszoną stułą. Między drzewami widać skrzydło rozbitego samolotu, ponad nimi – postać Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

W jasnogórskie epitafium wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły “w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”.

 

Epitafium zawiera także wierszowaną modlitwę: “Przyjmij Królowo Jasnogórska losem ojczyzny obarczonych strażników źródeł i pamięci Nie umieliśmy Ich ochronić O pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Za nas zginęli na obczyźnie To myśmy Ich ochraniać mieli Wyproś u Syna przebaczenie, pomóż sumienia nam ukoić, zabliźnić się smoleńskiej ranie, żeśmy nie mogli Ich ochronić Przygarnij w sercu lud skarlały, pomóż nam żyć, jak Oni żyli, by godnie rządzić w Ich Ojczyźnie. Bo myśmy Ich nie ochronili”.

 

Na Jasnej Górze jest wiele pamiątek po ofiarach katastrofy smoleńskiej, przekazanych tam przez ich rodziny. To m.in. ubrania i niektóre rzeczy osobiste ks. płk. Jana Osińskiego, biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, gen. Andrzeja Błasika i gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Można je oglądać w Skarbcu Pamięci Narodowej w Bastionie św. Rocha. Niewielki fragment rozbitego prezydenckiego samolotu znalazł się w jednej z tzw. sukienek, którymi ozdabia się jasnogórski obraz Matki Bożej.

 

W woj. śląskim uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbyły się również kilka dni przed 13. rocznicą tragedii. 7 kwietnia wieniec w imieniu prezydenta, premiera i marszałek Sejmu złożył na grobie Krystyny Bochenek doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski, na grobie Grzegorza Dolniaka – wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, a na grobie Janusza Kochanowskiego – wicewojewoda Robert Magdziarz, który także złożył kwiaty przy tablicy memoriałowej w tzw. Dolince Katyńskiej i przed Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze.(PAP)

 

na zdjęciu: rocznica katastrofy smoleńskiej w zeszłym roku/ fot. UM Częstochowy

  • mab/ drag/
Najnowsze artykuły