List otwarty personelu „Parkitki” do Marszałka Województwa Śląskiego

15.04.2023

List otwarty personelu „Parkitki” do Marszałka Województwa Śląskiego

Niecały miesiąc po objęciu przez Łukasza Połatyńskiego funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, 5 kwietnia personel szpitala wystosował do Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego list otwarty, którego treść zamieszczamy poniżej.

„Personel Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wyraża głębokie zaniepokojenie jednocześnie zdecydowany sprzeciw wobec planowanych decyzji nowej Dyrekcji WSS. Deklarowane obietnice nowych inwestycji oraz kontynuowania już wprowadzonych zmian w sposobie zarządzania placówką a także kontynuowania rozpoczętych już inwestycji nie mają żadnego poparcia w rzeczywistości.

Niebawem mija miesiąc jak nowa Dyrekcja sprawuje swoje rządy. Wbrew szeroko deklarowanym obietnicom, ważne dla bezpieczeństwa pacjentów i szpitala inwestycje są wstrzymywane, niektóre definitywnie odwołane, cofane są decyzje zakupu niezbędnego sprzętu do bieżącej pracy i niezbędnej aparatury medycznej do ratowania życia np. nowo narodzonych dzieci. Ograniczane są zakupy leków, materiału opatrunkowego oraz sprzętu medycznego.

Najbardziej bulwersującą sprawą jest zamiar rozdysponowania pieniędzy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przez Pana Dyrektora Łukasza Połatyńskiego za namową Pani Dyrekotra ds. Ekonomicznych Beaty Kuchty we współpracy z Przewodniczącą Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Panią Beatę Spińczyk-Bogacz na zakup nowego rezonansu magnetycznego. Niezbitym dowodem na powyższe zarzuty jest załączony poniżej dokument (ksero korespondencji). Należy podkreślić, że dotychczasowy Dyrektor nigdy nie pokusił się o składanie tak haniebnych propozycji, które przede wszystkim godzą w najsłabiej zarabiających pracowników naszego szpitala.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych reguluje Ustawa z 4 marca 1994 t. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 746; dalej: ustawa o ZFŚS), która określa zasady tworzenie przez pracodawców zakładowego funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Najważniejszym celem ZFŚS jest działalność socjalna. Przez działalność socjalną należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej – a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Zatem, dysponowanie środkami z ZFŚS w celu zakupu rezonansu magnetycznego jest niedopuszczalne. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to okradanie pracowników WSS przez pracodawcę, czyli Dyrektora WSS za przyzwolenie Przewodniczącej związków zawodowych lekarzy WSS w Częstochowie.

Przez ostatnie lata mimo niezwykle trudnych okoliczności jakimi bezsprzecznie były pandemia COVID-19 oraz bezpośrednie i pośrednie konsekwencje gospodarcze toczącej się na Ukrainie wojny, dzięki wysokim kompetencjom dotychczasowego Dyrektora Pana Zbigniewa Bajkowskiego w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, jak i finansami, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie znalazł się w najlepszej sytuacji od kilkunastu jak nie od kilkudziesięciu lat.

Zarządzanie szpitalem, a zwłaszcza tak dużym szpitalem i ważnym dla północnego regionu województwa śląskiego jest ogromnym wyzwaniem dla dyrektora, ze względu na szereg trudności związanych przede wszystkim ze wzrostem kosztów utrzymania placówki, deficytem kadr medycznych, ciągłymi zmianami w prawie, wzrostem wymagań i oczekiwań pacjentów.

Poprzedni Dyrektor WSS w Częstochowie podjął wielokierunkowe działania na rzecz poprawy jakości realizowanych przez Szpital procedur, koncentrując się na skuteczności i bezpieczeństwie leczenia oraz zadowoleniu pacjentów co skutkowało licznymi nagrodami i wyróżnieniami w społeczności Częstochowy. Dzięki konsekwencji w realizacji zmian, zrozumieniu problemów służby zdrowia w wymiarze krajowym i lokalnym, a jednocześnie szacunku i zaufaniu do swoich podwładnych Dyrektor sprawił, że zdecydowana większość personelu Szpitala była dumna ze swojego miejsca pracy i z zaangażowaniem uczestniczyła w procesie zmieniania Szpitala na lepsze. Aktualna atmosfera strachu, podejrzliwości, zastraszania, pomówień kreowana przez Panią dyrektor ds. ekonomicznych Beatę Kuchtę spowodowała, że praca w Szpitalu stała się bardzo trudna, wręcz nie do zniesienia i z dnia na dzień jest gorzej. Coraz więcej pracowników myśli o zmianie pracy szukając propozycji w innych placówkach, nawet poza Częstochową.

Niniejszy list jest wyrazem ogromnej troski o utrzymanie przyjętego kierunku transformacji i rozwoju Szpitala. Kluczowym przy sprawowaniu funkcji dyrektora szpitala jest doświadczenie, wiedza i umiejętności zarządzania specjalistyczną placówką, a przy tym głęboka znajomość indywidualnej specyfiki jednostki, zarówno w zakresie jej silnych stron, jak i tych, wymagających dalszej poprawy. Nagłą zmiana kierownictwa, stworzyła realne ryzyko niepowodzenia rozpoczętych procesów, a kreowana przez jednego z kluczowych członków Zarządu tj. dyrektora ds. ekonomicznych Panią Beatę Kuchta atmosfera strachu, podejrzliwości i pomówień np. o defraudacje środków finansowych publicznych a nawet próby ingerencji w prawo do posiadania potomstwa przez młode pracownice jest ewidentnym łamaniem praca przez Panią dyrektor Beatę Kuchtę.

Wymienione zachowania już skutkują zaprzepaszczeniem olbrzymiego kapitału zaufania personelu wobec władz Szpitala.

Personel: lekarze, pielęgniarki i położne, personel administracji, personel techniczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie”

załącznik nr 1

  • red.
Najnowsze artykuły