Oceniono stan i gotowość ochrony przed powodziami w Częstochowie

01.05.2023

Oceniono stan i gotowość ochrony przed powodziami w Częstochowie

Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę dotyczącą oceny stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w mieście. Dokument zawiera szczegółowe informacje na temat zabezpieczenia, w tym ocenę zagrożenia, informacje o terenach zalewowych, stanie rzek i wałów przeciwpowodziowych. Miejski system ochrony przeciwpowodziowej uznano za wystarczający, ale wymaga utrzymywania w gotowości odpowiedniego sprzętu.

Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę dotyczącą oceny stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta, które złoży się na dokument przygotowany dla całego województwa śląskiego. Załączony do uchwały dokument zawiera szczegółowe informacje na temat zabezpieczenia przeciwpowodziowego Częstochowy, takie jak charakterystykę cieków wodnych, długość rzek i wałów przeciwpowodziowych oraz ocenę zagrożenia, informacje o terenach zalewowych, stanie rzek i rowów odwadniających, a także stanie technicznym i stopniu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych i podobnej infrastruktury. Dokument podsumowuje również niedawne remonty i konserwacje wałów, a w 2022 roku kontynuowano przebudowę długich niemal na 14 km wałów kanału Kucelinki w obrębie miasta. Wymienia też inwestycje i naprawy niezbędne dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta.

Miasto Częstochowa ma dobrze wyposażony magazyn przeciwpowodziowy, system telemetrycznego monitoringu rzek oraz rozbudowany system ostrzegania z użyciem syren alarmowych, co pozwala na odpowiednie reagowanie i prowadzenie akcji w razie powodzi. System monitoringu poziomu rzek zrealizowany został z budżetu miasta, a wybudował i zarządza nim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od roku 2021. Od początku 2018 roku administratorem wszystkich rzek oraz wałów przeciwpowodziowych jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Mimo że Częstochowa należy do miast o średnim zagrożeniu powodziowym, istnieje możliwość wzrostu zagrożenia na skutek długotrwałych lub intensywnych opadów deszczu lub gwałtownego topnienia pokrywy śnieżnej.

fot.: UM Częstochowy

  • opr. nl
Najnowsze artykuły