W Kościelcu zatrzymano nielegalnych imigrantów z Syrii

27.06.2023

W Kościelcu zatrzymano nielegalnych imigrantów z Syrii

W miejscowości Kościelec (powiat częstochowski) doszło do zatrzymania dwunastu nielegalnych imigrantów z Syrii w wieku od 18 do 38 lat. Obcokrajowcy byli przewożeni Volkswagenem T5 przez dwóch Polaków, którzy także zostali zatrzymani. Wpadli, bo ich pojazd uległ awarii.

W piątek 23 czerwca około godziny 9.40 dyżurny z Komisariatu Policji z Kłomnic został poinformowany, że na terenie jednego z parkingów w Kościelcu (powiat częstochowski) znajduje się samochód, który najprawdopodobniej został przywłaszczony. – Na miejscu mundurowi zauważyli uszkodzone auto marki Volkswagen T5, kierującego oraz pasażera w wieku 39 i 47 lat. Z ich relacji wynikało, że pojazd, którym podróżowali ze Słowacji do Łodzi, uległ awarii. W czasie dalszej kontroli okazało się, że w samochodzie było 12 obywateli Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Straży Granicznej Zamiejscowej z Częstochowy – informuje asp. szt. Barbara Poznańska, oficer prasowa częstochowskiej policji.

Mężczyźni posiadali przy sobie jedynie potwierdzenia o pobycie obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji, które zostały im wydane 22 czerwca na terenie Słowacji. Te dokumenty nie są dokumentami podróży oraz nie uprawniają do legalnego pobytu na terenie RP. Kierowcami samochodu, który ich przewoził byli dwaj Polacy w wieku 39 i 47 lat. Wszystkie osoby zostały zatrzymane.

– 12 obywatelom Syrii przedstawiono zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom działając wspólnie i w porozumieniu ustalonymi osobami, nie posiadając przy tym dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy państwa. Mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Następnie w niedzielę (25 czerwca) wszyscy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji – informuje ppor. SG Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Komendanta Oddziału SG i dodaje – Kierowcy usłyszeli zarzut organizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 12 cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jeden z nich dodatkowo usłyszał zarzut posłużenia się w trakcie czynności służbowych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy podrobionym na wzór oryginału prawem jazdy. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Częstochowie zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Grupy Zamiejscowej Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Częstochowie.

Straż Graniczna przypomina, ku przestrodze dla osób poszukujących szybkiego zarobku, iż w orzecznictwie przyjęto, że „”organizowanie” innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej (art. 264 § 3 k.k.) nie musi sprowadzać się wyłącznie do starań o zapewnienie samego fizycznego przekroczenia tej granicy wbrew przepisom. Może bowiem polegać również na staraniach o zapewnienie miejsc przechowania dla osób nielegalnie przekraczających granice Rzeczypospolitej Polskiej lub środków przewozu tychże osób do określonych miejsc.” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 października 2017 r., sygn. akt II AKa 200/17).

 

  • opr. pn
Najnowsze artykuły