37. Wadowicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

19.07.2023

37. Wadowicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Do Częstochowy dotarła dziś 37. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, której w tym roku towarzyszyło hasło “Z dziecięcą ufnością, idę do Mamy”. W tym tygodniu do jasnogórskiego klasztoru przybędą jeszcze m.in. piesze pielgrzymki z krakowskiej Skałki i Zaolzia oraz ze śląskich parafii. Przyjadą również kolejne grupy rowerowe.

37. Wadowicka Piesza Pielgrzymka dotarła do Częstochowy w środę 19 lipca pod hasłem ” Z dziecięcia ufnością, idę do Mamy”. Słowa te nawiązują do przemówienia św. Jana Pawła II wygłoszonego podczas katechezy wygłoszonej na wadowickim rynku 16 czerwca 1999 r. podczas koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jak przypomina biuro prasowe Jasnej Góry pierwsza pielgrzymka z Wadowic na częstochowskiego klasztoru odbyła się w 1986 r. Stanowiła wtedy jedną z grup krakowskiej pielgrzymki. Samodzielnie wadowiczanie wędrują od 1991 r. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmuje osoba rodaka św. Jana Pawła II, również za przyczyną jego rodziców, Emilii i Karola Wojtyłów, z nadzieją na rychłą ich beatyfikację, wypraszają łaski dla siebie, miasta i Ojczyzny.

W tym tygodniu na Jasnej Górze – harmonogram

W czwartek 20 lipca ok. godz. 14.30 dotrze 47. Piesza Pielgrzymka Skałeczna, prowadzona przez paulinów. Hasło pielgrzymki to: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Program duchowy pielgrzymki wpisuje się w jubileusz 70-lecia  Apelu Jasnogórskiego. Grupę prowadzi paulin o. Grzegorz Zakrzewski. Po raz pierwszy pielgrzymi wyruszyli z krakowskiej Skałki na Jasną Górę w kilka dni po tzw. radomskim czerwcu, czyli proteście robotniczym w 1976 r. By uniknąć represji i z obawy, by ich nie zawrócono szli bez śpiewów i emblematów, a paulini “po cywilu”. W pielgrzymce wzięli udział studenci i absolwenci krakowskich uczelni, skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego “Skałka”. Inicjatorem był o. Rufin Abramek, wieloletni duszpasterz akademicki, a następnie przeor Jasnej Góry. Paulini w krakowskim klasztorze na Skałce obecni są od 1472 r. 22 czerwca 1472 r. 12 zakonników z Jasnej Góry z przeorem o. Jakubem z Bogumiłowic rozpoczęło na Skałce pracę duszpasterską. Otaczając troską miejsce męczeństwa Stanisława ze Szczepanowa, mieli na różne sposoby przypominać życie i przesłanie tego orędownika spraw polskich. Dzięki paulinom Skałka została podźwignięta, a kult św. Stanisława wskrzeszony. Zostali tam sprowadzeni przez kanonika krakowskiego Jana Długosza.

W czwartek, 20 lipca, po południu (ok. godz. 16.00) zaplanowane jest wejście 31. Pieszej Pielgrzymki oraz 19. Pielgrzymki Rowerowej z czeskiego Zaolzia. Jej hasło to: „Bądź wierny w małym”. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00.

Ta transgraniczna pielgrzymka jest owocem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze. 7 sierpnia 1991 r. wyruszyła pierwsza piesza pielgrzymka – wówczas jeszcze z Czechosłowacji do Częstochowy. Zapoczątkowali ją Jadwiga i Franciszek Frankowie.
Oprócz pielgrzymki z Zaolzia na Jasną Górę przychodzi od kilku lat pielgrzymka z Ostrawy. Ponadto zza południowej granicy – ze Słowacji – w sierpniu przychodzą także z paulińskich parafii grupy: z Vranova nad Toplou (13 sierpnia) i z Trnawy (25 sierpnia).

Pielgrzymki z ziem pobratymczych dzisiejszych Czech przychodziły do jasnogórskiego sanktuarium już od XV w. Jan Długosz, historyk dworu Jagiellonów, jednoczących wówczas pod swym berłem Królestwo Polskie, Czechy i Węgry, potwierdza sławę jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej wśród ościennych narodów. Znane są także wpisy Czechów w księdze konfraterni paulińskiej i księdze cudów jasnogórskich z czasów Królestwa Polskiego. Wśród “śladów” związków Jasnej Góry z Czechami jest wykonana z piaskowca figura św. Prokopa z Sázavy w bezpośrednim otoczeniu placu pod szczytem jasnogórskim. Jest to rzeźba rokokowa z II poł. XVIII w. Potwierdza ona żywy kult czeskiego Świętego w Polsce. Samą figurę wystawiono na Jasnej Górze w roku 1804 z okazji zatwierdzenia kultu tego czeskiego zakonnika i pustelnika. Podobno paulini chcieli przez to wynagrodzić Czechów za to, że właśnie z ich ojczyzny przybywało co roku do Matki Bożej Jasnogórskiej najwięcej zagranicznych pątników. Św. Prokop jest jednym z patronów Czech.

Franciszkański Zakon Świeckich rozpocznie swoją dwudniową pielgrzymkę w piątek, 21 lipca Apelem Jasnogórskim. W sobotę, 22 lipca, sprawowana będzie Msza św. na Szczycie o godz. 11.00.

30. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbędzie się pod hasłem: „Ty jesteś radością” rozpocznie się 21 lipca na Jasnej Górze. Głównym jej punktem będzie Msza św. na Szczycie jasnogórskim w sobotę 22 lipca o godz. 11.00, której przewodniczyć ma bp Andrzej Przybylski.

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają 1221 roku. Św. Franciszek, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im wówczas nową formę życia ideałami Ewangelii.

W tym tygodniu na pielgrzymi szlak, 23 lipca, wyrusza 42. Piesza Pielgrzymka Góralska. Jej głównym przewodnikiem jest paulin o. Łukasz Flader.

na podstawie informacji Biura Prasowego Jasnej Góry

  • oprac. pn
Najnowsze artykuły