Częstochowa wysoko w niechlubnym rankingu najbardziej kolizyjnych miast

01.09.2023

Częstochowa wysoko w niechlubnym rankingu najbardziej kolizyjnych miast

Wubiegłym roku w Częstochowie doszło do 3531 kolizji i wypadków. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców tego miasta przypadło 17 zdarzeń drogowych. Najczęstszą ich przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Z takim wynikiem Częstochowa wypadła bardzo niekorzystnie na tle całej Polski i zajęła 5 miejsce w zestawieniu 84 miast. Wyższy współczynnik wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców odnotowano tylko w Kielcach, Słupsku, Chełmie i Katowicach.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce inastępnie porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców. Częstochowa zajęła na niej niechlubne 5. miejsce. W badanym okresie wynik ten był jednym z najgorszych spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miast województwa śląskiego. W tym regionie najlepiej prezentowały się wyniki Siemianowic Śląskich, które zajęły ostatnie, czyli 84. miejsce wtabeli. Do przygotowania listy wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków iKolizji.

Częstochowa w liczbach

W 3531 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Częstochowie, zginęło 9 osób, a 182 osoby zostały ranne. W rezultacie Częstochowa zajęła 5  miejsce na liście 84 największych miast w Polsce uszeregowanych pod względem liczby zdarzeń drogowych przypadających na 1000 mieszkańców. Kierowcy w Częstochowie spowodowali najwięcej kolizji i wypadków w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami – takich zdarzeń było 632 (17,9% wszystkich zdarzeń w tym mieście). Najbardziej niebezpiecznym punktem Częstochowy okazała się Aleja Wojska Polskiego (243 kolizje i wypadki).

Dla porównania, w stolicy województwa śląskiego odnotowano o 1888 więcej kolizji i wypadków drogowych niż w Częstochowie. Tym samym Katowice znalazły się na gorszej, bo 1. pozycji w zestawieniu (19,3 zdarzenia na 1000 mieszkańców). Spośród wszystkich uwzględnionych na liście przez rankomat.pl miast w województwie śląskim najlepszy wynik uzyskały Siemianowice Śląskie (5,9 zdarzeń na 1000 mieszkańców).

Statystyki dotyczące kolizji i wypadków drogowych wpływają na to, ile za OC muszą zapłacić mieszkańcy danego miasta. Nie jest to jednak jedyny decydujący czynnik. W 2022 roku w Częstochowie średnia składka OC wyniosła 462 zł i była niższa o 7% w porównaniu z Katowicami (497 zł). Jednocześnie okazała się ona niższa o 8,5% od średniej dla całego kraju (505 zł). W województwie śląskim mniej niż mieszkańcy Częstochowy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili kierowcy tylko z czterech miast – Żor (459 zł), Tarnowskich Gór (458 zł), Rybnika (449 zł) i Raciborza (427 zł).

Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klienta – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Częstochowa na tle województwa

Jak się okazuje, Częstochowa wypadła niekorzystnie również na tle danych o kolizjach i wypadkach z całego województwa. Na 1000 mieszkańców województwa śląskiego przypadło 14,9 takich zdarzeń, natomiast w Częstochowie współczynnik ten był wyższy – wyniósł on 17. Jednocześnie województwo śląskie otwiera pierwszą trójkę najmniej kolizyjnych i wypadkowych regionów Polski. Najgorszy wynik uzyskały natomiast województwa: świętokrzyskie (21,5 zdarzenia na 1000 mieszkańców), opolskie (19,5) oraz kujawsko-pomorskie i lubelskie (19,2). Gdy uwzględni się całkowitą liczbę kolizji i wypadków drogowych, to okaże się, że najgorzej na tle całej Polski wypadło województwo mazowieckie (58388 zdarzeń), gdzie w 2022 roku zginęło 289 osób, a 3398 osób zostało rannych. W omawianym okresie najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w skali całej Polski była nieostrożność kierowców: niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (30817 zdarzeń), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (22008) oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (13435).

źródło rankomat.pl

  • mat.pras.
Najnowsze artykuły