Kolejne defibrylatory pojawiły się w Częstochowie

18.09.2023

Kolejne defibrylatory pojawiły się w Częstochowie

W naszym mieście przybywa defibrylatorów, które ratują życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Dzisiaj trzy z nich zostały zamontowane w alejach, a jeden przekazany został na potrzeby ratowników wolontariuszy Stowarzyszenia Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Rescue Team.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny, znany jako AED, to urządzenie wspomagające procedurę resuscytacji krążeniowo-oddechowej i umożliwiające przeprowadzenie defibrylacji przez każdą osobę, nawet bez wykształcenia medycznego ani specjalistycznego przeszkolenia. Główną zaletą tego urządzenia jest jego pełna automatyczność działania. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyło się oficjalne przekazanie defibrylatora zakupionego na potrzeby ratowników wolontariuszy Stowarzyszenia Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Rescue Team. Koszt zakupu takiego urządzenia to 6 800,00 zł. Ponadto trzy defibrylatory zostały zamontowane w trzech ogólnodostępnych lokalizacjach w Częstochowie:

słup kamerowy w pasażu pieszych Alei Sienkiewicza – bezpośrednio przy ul. Pułaskiego i Alei Najświętszej Maryi Panny
słup kamerowy w pasażu pieszych na skrzyżowaniu Alei Najświętszej Maryi Panny z ul. Dąbrowskiego (Plac Biegańskiego)
słup kamerowy w pasażu środkowym na skrzyżowaniu Alei Najświętszej Maryi Panny z ul. Kościuszki

Koszt zakupu i montażu tych urządzeń to 21 810,00 zł. Słupy, na których zostaną zamontowane będą oznaczone specjalnym symbolem AED. Każdy z łatwością będzie widział, gdzie znajduje się skrzyneczka z tym urządzeniem. – Chcę podkreślić, że te defibrylatory pojawią się w Częstochowie w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym miejscu chciałabym podziękować mieszkańcom Częstochowy za to, że są zainteresowani tym tematem i troszczą się o zdrowie swoje i innych, składając takie wnioski. Te urządzenia faktycznie ratują życie. Są proste w obsłudze – zawierają instrukcje i krok po kroku mówią, co należy zrobić, więc osoba, która tylko będzie chciała udzielić pomocy, nie będzie miała z tym żadnych problemów – zapewnia Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelniczka Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta i apeluje – Nie bójmy się z nich korzystać!

  • pn
Najnowsze artykuły