Wybory 2023. Jak oddać ważny głos? To musisz wiedzieć!

13.10.2023

Wybory 2023. Jak oddać ważny głos? To musisz wiedzieć!

Już 15 października 2023 roku Polki i Polacy otrzymają możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu oraz w ogólnokrajowym referendum. Ile kart otrzyma głosujący, jak je wypełnić, aby oddać ważny głos? Co zabrać ze sobą, aby móc wziąć udział w wyborach? Co zrobić jeśli nie chcemy brać udziału w referendum?

Każdy obwód wyborczy ma wiele komisji wyborczych. Idąc na wybory, musimy dostać się do odpowiedniej z nich. Informacje dotyczące komisji, pojawią się kilka dni przed wyborami w różnych miejscach przestrzeni publicznej. Może to być szkoła, przystanek, urząd gminy lub miasta. Potrzebne informacje znajdziemy także w Internecie. Z pomocą tych miejsc, można odnaleźć swój adres i przyporządkowaną do niego odpowiednią komisję wyborczą, do której powinniśmy się udać. Najczęściej nasza komisja znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania.

Obwodowa komisja wyborcza wydaje kartę do głosowania wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem, dlatego przed udaniem się do lokalu wyborczego należy upewnić się, że mamy przy sobie dowód osobisty lub paszport – w formie fizycznej lub elektronicznej (aplikacja mObywatel). Jeśli posiadamy zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania to je również powinniśmy zabrać ze sobą.

Po weryfikacji tożsamości otrzymujemy od komisji trzy opatrzone pieczęcią karty do głosowania: do Sejmu, do Senatu i kratę referendalną. Zgodnie z Konstytucją, wyborca ma prawo do przyjęcia wszystkich bądź wyłącznie wybranych kart.

O odmowie udziału w jednym z głosowań wyborca powinien poinformować przed pobraniem kart do głosowania. Wówczas członek obwodowej komisji wyborczej odnotowuje w spisie wyborców niepobranie konkretnej z kart. Taka adnotacja w rubryce „uwagi” jest konieczna, szczególnie w sytuacji, w której wyborca odmawia wzięcia udziału w referendum.

Wielu głosujących zastanawia się, kiedy powinno się zgłosić odmowę przyjęcia karty referendalnej. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego – Magdalena Pietrzak – tłumaczy, że wyborca ma prawo do niepobrania którejś z kart do momentu aż nie odejdzie od stołu komisji. Nawet jeśli już złożył swój podpis na spisie. Dementuje też pogłoski, jakoby wszystkie trzy karty miałyby być ze sobą spięte i informuje, że w referendum możemy odpowiedzieć tylko na część pytań, gdyż wynik głosowania na każde z nich ustalany jest odrębnie.

Jeśli pierwotnie pobierzemy tylko dwie z trzech kart do głosowania, a po kilku godzinach stwierdzimy, że chcielibyśmy wziąć udział także w trzecim głosowaniu, możemy wrócić do komisji i oddać swój głos. Mamy na to czas do momentu zamknięcia lokalu wyborczego.

Po otrzymaniu kart do głosowania do Sejmu i Senatu, stawiamy znak X przy kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Znak X to z definicji: „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Głos będzie nieważny jeśli oddamy głos na dwóch i więcej kandydatów, umieścimy w kratce inny znak niż X lub nie postawimy go w żadnej z kratek.

W przypadku referendum głos jest ważny w momencie, w którym wyborca postawi znak X w odpowiedniej z kratek przy odpowiedzi TAK lub NIE. Jeśli znak X nie zostanie postawiony w żadnej z kratek lub postawiony będzie w obu kratkach przy jednym pytaniu, wtedy głos uznawany jest za nieważny.

Wyborca po oddaniu głosów wrzuca wszystkie pobrane karty do urny w lokalu wyborczym.

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące aktualnych wyborów, możemy uzyskać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Także na oficjalnej stronie miasta Częstochowy, można uzyskać informacje dotyczące, m.in.: możliwości głosowania korespondencyjnego, prawa do głosowania przez pełnomocnika, numerów i granic obwodów głosowania, wyznaczonych siedzib obwodowych komisji wyborczych oraz referendum ogólnokrajowego. Na stronie zamieszczone są także wnioski i zgłoszenia w formie plików do pobrania.

Dlaczego powinniśmy wziąć udział w wyborach? Przede wszystkim dlatego, ponieważ mamy taką możliwość. Ważne decyzje są w rękach każdego z nas i jeśli chcemy zmienić rzeczywistość dookoła, musimy podjąć ku temu działanie. Zadecyduj o swojej przyszłości. Naprawdę każdy głos ma znaczenie.

Jeśli nie wiesz na kogo głosować, oprócz zapoznania się z poglądami i programem różnych partii politycznych, możesz zrobić test. Na stronie Latarnik Wyborczy, Barometr Wyborczy lub innej podobnej stronie, możesz odpowiedzieć na pytania, których finalny wynik podpowie, do poglądów której partii jest Ci najbliżej.

 

  • Dominika Kubas
  • Paulina Kubik
Najnowsze artykuły