Te Rodziny wciąż czekają na Twoją pomoc – zostań Darczyńcą!

11.12.2023

Te Rodziny wciąż czekają na Twoją pomoc – zostań Darczyńcą!

Weekend Cudów zbliża się wielkimi krokami. To moment, na który każdego roku czekają Wolontariusze i Darczyńcy Szlachetnej Paczki, ale przede wszystkim Rodziny, którym niesiona jest w tym czasie pomoc. Choć do finału został tydzień, to są w Częstochowie jeszcze Rodziny, dla których szansa otrzymania paczki z dnia na dzień maleje…

O tym, jak działa Szlachetna Paczka, czym jest Weekend Cudów i jak zostać Darczyńcą rozmawiamy z Aleksandrą Pacud – Liderką Szlachetnej Paczki.

Red.: Od kilku lat jesteś Liderką Szlachetnej Paczki w naszym regionie. Co sprawia, że wciąż masz siłę, by działać i nieść pomoc?

Aleksandra Pacud: Przede wszystkim ludzie. To oni napędzają mnie, a ja ich, do działania. Od kilku lat, odkąd działam jako Liderka, mam pod sobą wspaniały zespół pełen empatycznych i pomysłowych osób. Niektórzy są ze mną od początku aż do tej pory, co mnie niesamowicie cieszy, bo to dowód, że Paczka może integrować ludzi na dłużej. Wiele osób jest nowych i to wspaniałe, ponieważ świadczy o tym, że jest wiele osób, które bezinteresownie chcą nieść pomoc, a poza tym wprowadzają dużo świeżości do naszej paczkowej drużyny i pokazują różne perspektywy patrzenia na daną sytuację. Od dziecka lubiłam pomagać innym osobom, które znajdowały się w trudnej sytuacji. Mam to po mojej Mamie, która również działała i do tej pory wspiera organizacje pomocowe i wolontariackie.

 

Red.: Co czyni Szlachetną Paczkę wyjątkową formą pomocy?

A.P.: Myślę, że integracja zupełnie sobie obcych osób. To wspaniałe, ile przyjaźni i nowych wartościowych relacji powstaje dzięki spotkaniu: Wolontariusza z Wolontariuszem, Wolontariusza z Rodziną i Darczyńcy z Wolontariuszem. Szlachetna Paczka łączy ludzi różnej płci, w różnym wieku, o innych poglądach czy wyglądzie. Liczy się chęć pomocy i wspólny cel. Jest wyjątkową formą pomocy, ponieważ przekazanie paczek stworzonych przez Darczyńców Wolontariuszom, którzy jadą następnie z tymi paczkami do Rodziny odbywa się w Weekend Cudów, który jest podsumowaniem kilku intensywnych miesięcy pracy i jednoczy wszystkich biorących udział w Szlachetnej Paczce.

 

Red.: Wielki finał odbędzie się 16 i 17 grudnia. Chyba nie bez powodu czas ten nazywa się Weekendem Cudów…

A.P.: Zgadza się. Ta nazwa nie jest z przypadku, ponieważ naprawdę jest to Weekend Cudów! Nie zawsze wszystkie Rodziny zostaną wybrane stosunkowo wcześnie przez Darczyńców. Często dzień przed, albo w dniu finału znajdują się Darczyńcy dla naszych Rodzin, mimo że nasze nadzieje na ich znalezienie słabły z każdym dniem. Zazwyczaj są to osoby z innych miast/województw i wtedy organizacja paczek dla Rodzin wygląda trochę inaczej niż w przypadku Rodziny wybranej znacznie wcześniej. Taka jedna sytuacja, która zapadła nam w pamięć – dawno temu podczas Weekendu Cudów Rodzina z naszego miasta została wybrana przez Darczyńców z Pomorza. Była to szybka i świetnie zorganizowana akcja. Wolontariusze z miasta Darczyńców mieli zorganizowany transport i dowieźli te paczki do innego miasta, z tego miasta inni Wolontariusze przejęli te paczki i swoim transportem ruszyli w dalszą drogę, aż paczki ostatecznie dotarły do Częstochowy po kilku wymianach. W zeszłym roku ja osobiście miałam taką sytuację, że podczas Weekendu Cudów moja Rodzina znalazła Darczyńców z Warszawy i paczkę zorganizowano w krótkim czasie po finale i mieliśmy szczęśliwe zakończenie.

 

Red.: A kim są ludzie, którzy kryją się pod nazwą Darczyńcy?

A.P.: Darczyńcą może zostać każdy. Najlepiej tworzyć paczkę od kilku do kilkudziesięciu osób, ponieważ ma się większe możliwości finansowe i w pełni spełni się potrzeby wybranej przez Darczyńcę Rodziny. Darczyńcami często są znajomi, domownicy, współpracownicy, politycy, drużyny sportowe, harcerze i szkoły.

 

Red.: Co z osobami, które chciałyby pomóc, ale nie mają wystarczająco dużo środków lub czasu na skompletowanie paczki?

A.P.: Mogą pomóc w inny sposób, mianowicie poprzez stworzenie paczek niededykowanych żadnej Rodzinie. Najbardziej potrzebne rzeczy dla Rodzin to żywność trwała i środki czystości. Dzięki takim dodatkowym paczkom możemy obdarowywać podczas Weekendu Cudów Rodziny, których Darczyńcy zrobili mniejsze paczki bądź Rodziny, dla których Darczyńca nie zorganizował paczek.

 

Red.: Czym w takim razie zajmują się Wolontariusze?

A.P.: Wolontariusze odwiedzają zgłoszone do projektu Rodziny, rozmawiają o ich historii, o trudnościach z jakimi się zmagają i podejmują decyzję o jej włączeniu do projektu. Gdy decyzja jest pomyślna, tworzą krótki opis, w którym są zawarte informacje o historii i codzienności Rodziny, a także jej potrzebach. Po opublikowaniu opisu w Bazie Rodzin czekają z nadzieją na znalezienie wspaniałych Darczyńców dla naszych Rodzin. Gdy taki się zgłosi, Wolontariusze kontaktują się i ustalają wspólnie szczegóły tworzenia paczki dla Rodziny i jej przywiezienia podczas Weekendu Cudów. Podczas finału Wolontariusze dbają o kontakt z Darczyńcami i innymi osobami działającymi w magazynie, przyjmują paczki, a następnie rozwożą je do Rodzin.

 

Red.: Czy rola Wolontariuszy i Wolontariuszek kończy się wraz z Weekendem Cudów?

A.P.: Nie. Wolontariusze i Wolontariuszki podpisując umowę są świadomi, że wolontariat trwa od momentu popisania umowy do czerwca. Najwięcej pracy jest w okresie od października do grudnia. Po Weekendzie Cudów aż do czerwca wykorzystujemy czas na podsumowanie działań, wyciągnięcie wniosków i wdrożenie zmian na kolejną edycję, rozwijamy nowe projekty, a część Wolontariuszy i Wolontariuszek towarzyszy swoim Rodzinom w zmianie.

 

Red.: Stowarzyszenie Wiosna to nie tylko Szlachetna Paczka. Pomoc odbywa się również w ramach Akademii Przyszłości. Czy mogłabyś nam powiedzieć kilka słów o tym programie?

A.P.: We współpracy ze szkołami docieramy do Dzieci, które mają trudności z niską samooceną, z relacjami czy z nauką. Każde Dziecko otrzymuje wsparcie osobistej Wolontariuszki lub Wolontariusza, z którym spotyka się na indywidualnych zajęciach średnio raz na 1-2 tygodnie. Celem Wolontariuszki lub Wolontariusza jest dotarcie do prawdziwych przyczyn trudności Dziecka, zrozumienie ich, wspólne znalezienie rozwiązania, a następnie rozwijanie mocnych stron Dziecka. Dziecko ma zapewnione indywidualne podejście, a praca odbywa się według sprawdzonej, bezpiecznej dla niego metodologii wypracowanej w Akademii.

 

Red.: Dziękujemy za rozmowę.

  • mz
Najnowsze artykuły