We Mstowie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W Starokrzepicach rzeka Liswarta przerwała wał

07.02.2024

We Mstowie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W Starokrzepicach rzeka Liswarta przerwała wał

Fatalna sytuacja hydrologiczna w regionie. W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Warcie, we wtorek 6 lutego na terenie gminy Mstów wprowadzono alarm przeciwpowodziowy – także w Częstochowie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w związku z lokalnymi podtopieniami. Groźna sytuacja miała miejsce wczoraj w Starokrzepicach (pow. kłobucki), gdzie woda z Liswarty przedarła się przez wał.

 

Alarm przeciwpowodziowy w gminie Mstów

Rankiem 6 lutego na terenie gminy Mstów wprowadzono alarm przeciwpowodziowy w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Warcie. Alarm ma obowiązywać do odwołania.  Od godzin porannych Strażacy z terenu gminy Mstów wspierani przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy prowadzili działania mające na celu ograniczyć skutki podtopień przez zabezpieczenie mienia przy pomocy worków z piaskiem.

Częstochowa: obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe

Na skutek silnych i długotrwałych opadów deszczu oraz przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzece Stradomce oraz Kanale Ulgi Kucelinka, a także podwyższonymi poziomami wody w rzekach w gminach ościennych i prognozą niekorzystnych warunków pogodowych na kolejne dni, Prezydent Miasta Częstochowy wprowadził na terenie miasta pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązuje od 6 lutego br.

W związku z tym – oprócz standardowych czynności realizowanych przez Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (służba Prezydenta i Starosty działająca całodobowo) – wydziały Urzędu i jednostki podległe Prezydentowi podejmują dodatkowe działania wynikające z „Planu Operacyjnego ochrony przed powodzią”.

– Na chwilę obecną na częstochowskich rzekach nie doszło do przekroczenia przez wodę stanów alarmowych, w związku z czym nie ma konieczności wprowadzania alarmu powodziowego w naszym mieście. Większość lokalnych podtopień wynika z ograniczonych możliwości odprowadzania wody opadowej przez sieć kanalizacyjną – uspokaja Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM.

 

Niebezpieczna sytuacja hydrologiczna w Starokrzepicach (pow. kłobucki)

Od poniedziałku 5 lutego w związku z intensywnymi opadami deszczu PSP w Kłobucku odnotowało 27 interwencji, z czego najwięcej miało miejsce właśnie w poniedziałek – było to 18 zdarzeń, które dotyczyły zalanych piwnic, posesji i dróg dojazdowych. – We wtorek 6 lutego o godz. 21:21 otrzymaliśmy informację o przelewaniu się wody przez wał w miejscowości Starokrzepice. Działania trwają tam do chwili obecnej. Strażacy, którzy dotarli na miejsce w sile 9 zastępów i 45 osób umocnili ten wał.  Miejsce, które najbardziej przeciekało miało długość około 1,5 m – zostało ono wzmocnione. Dodatkowo na długości 50 m podwyższono koronę wału tak, żeby ta woda się nie przelewała. W tym momencie ta sytuacja jest opanowana. Domostwa nie ucierpiały – woda ma do nich jeszcze 200 m, więc jeżeli nie będzie większych opadów deszczów, sytuacja powinna się ustabilizować – poinformował nas st. kpt. Łukasz Tasarz – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Kłobucku.

 

  • pn
Najnowsze artykuły