To oni „wybrali Częstochowę” i z takim hasłem wystartują w wyborach

13.02.2024

To oni „wybrali Częstochowę” i z takim hasłem wystartują w wyborach

Tańsza komunikacja miejska, jadłodzielnia w każdej dzielnicy, dom kultury na dworcu PKP, nowe tereny zielone, zagospodarowanie Elanexu, wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców i bezpieczne przejścia dla pieszych. To tylko niektóre z programowych założeń nowego komitetu „Wybieram Częstochowę”. W czwartek 8 lutego odbyła się prezentacja postulatów i kandydatów do Rady Miasta. Podczas spotkania ogłoszono również, kto z ich ramienia będzie ubiegał się o urząd Prezydenta Miasta. To kobieta, aktywistka, prezeska Fundacji Rething – Małgorzata Terrero-Rozmus.

– Wszyscy ci, który pod hasłem Wybieram Częstochowę stawać będą do wyborów samorządowych, są dalecy od jakiejkolwiek działalności partyjnej, reprezentują bardzo zróżnicowany światopogląd, natomiast łączy ich jedno – (…) to nie pieniądze czy wszelkie apanaże są dla nich ważne, ale wspólne dobro mieszkańców Częstochowy – mówił Tadeusz Piersiak, który zdecydował się dołączyć do komitetu i startować na radnego w zbliżających się wyborach. To człowiek kultury, dziennikarz i filmoznawca. Ale komitet „Wybieram Częstochowę” w swoich szeregach ma także przedsiębiorców, prawników, nauczycieli czy sportowców.

W miniony czwartek odbyła się również oficjalna prezentacja kandydatki na urząd Prezydenta Miasta. Z ramienia komitetu startować będzie Małgorzata Terrero-Rozmus. – Jestem częstochowianką z urodzenia, ale jestem też częstochowianką z wyboru – mówi o sobie, i choć mieszkała już w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Cyprze, postanowiła wrócić do rodzinnego miasta. Tutaj założyła proekologiczną Fundację Rething i dwa sklepy charytatywne. To m. in. z jej inicjatywy w Częstochowie powstała pierwsza jadłodzielnia.

– Staram się czerpać z tego, czego nauczyłam się w innych miastach, żeby polepszać jakość życia w naszym mieście. Znam trzy języki i mam przeświadczenie, że mogłabym mieszać tam, gdzie tylko zechcę, ale wybieram Częstochowę – mówi. To, co dla Małgorzaty Terrero-Rozmus ważne, to aktywny i zaangażowany Urząd Miasta – taki, który wspiera aktywnych mieszkańców.

– Wielokrotnie myślałam, że albo muszę zmienić miasto na inne albo zmienić to miasto – podkreśla i dodaje, że Częstochowa powinna być miejscem, w którym robi się wszystko, aby zaprzestać wycinaniu drzew. Miastem przyjaznym dla przedsiębiorców, w którym tworzy się miejsca pracy, szczególnie dla osób z wyższym wykształceniem. Miastem, w którym, zamiast burzyć i budować nowe, dba się o posiadane nieruchomości i infrastrukturę. – Chcę, by Częstochowa dbała o zabytki i o swoją historię. Aby było tu więcej inicjatyw związanych z kulturą i ze sportem. Chcę, żeby Częstochowa wspierała i współpracowała z organizacjami pozarządowymi – z ludźmi, którzy chcą za rzecz Częstochowy pracować. Przede wszystkim pragnę, by Częstochowa była miastem, w którym chcemy mieszkać – zaznacza.

W programie komitetu znalazła się więc rewitalizacja i ochrona częstochowskiej przyrody. Chodzi o dolinę Warty, zaprzestanie wycinki drzew i sadzenie nowych, likwidację dzikich wysypisk śmieci, a także zagospodarowanie terenów zielonych – m.in. na Błesznie, Ostatnim Groszu i na Wrzosowiaku. W planach jest też rewitalizacja Promenady wraz z Laskiem Aniołowskim, Starego Rynku, Elanexu i osiedli fabrycznych, a także remont Willi Stalensa.

Znaczącym punktem programu jest także rozwój kultury i sportu. Członkowie „Wybieram Częstochowę” chcą, by w naszym mieście powstały Centrum Nauki i Techniki, teatr lalek czy dom kultury, który swoją siedzibę miałby w samym centrum – w budynku dworca kolejowego. W planach jest też remont istniejących już instytucji kultury – Teatru Adama Mickiewicza, Miejskiej Galerii Sztuki czy OKF-u, gdzie powstać miałaby kolejna sala projekcyjna.

Kolejnym postulatem jest budowa nowoczesnego stadionu spełniającego wymogi wszystkich lig, w których grają częstochowskie drużyny. Jest też pomysł organizacji biegów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a także kursy samoobrony dla mieszkanek.

Postulaty dotyczą też transportu i komunikacji miejskiej, działań na rzecz dzieci i młodzieży, a także seniorów, rozwoju społeczności lokalnej i otwartego na mieszkańców magistratu. Kompletny program znajduje się na stronie internetowej „Wybieram Częstochowę”.

 

fot. redakcja

  • mz
Najnowsze artykuły