Ruszyły wybory uzupełniające. Gdzie się odbywają?

05.07.2024

Ruszyły wybory uzupełniające. Gdzie się odbywają?

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła harmonogram wyborów uzupełniających do rad gmin i miast. Głosowanie odbywać się będzie we wszystkie niedziele od 30 czerwca do 18 sierpnia w poszczególnych gminach. Zgodnie z komunikatem jest ich 171 w całej Polsce, jednak nie wszędzie faktycznie się odbędą. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Wybory uzupełniające w przypadku większości samorządów dotyczą wyboru jednego radnego. W 171 gminach w całej Polsce wybieranych będzie 173 radnych. Zgodnie z harmonogramem Państwowej Komisji Wyborczej, głosowanie ruszyło 30 czerwca – wówczas wybory zaplanowano w 17 gminach. W najbliższą niedzielę 7 lipca zaplanowano wybory uzupełniające w 27 gminach, 14 lipca – w 80, 21 lipca w 24, 28 lipca – 11, 4 sierpnia – 8, 11 sierpnia – 3 i 18 sierpnia w 1 gminie. Kodeks wyborczy stanowi jasno, że wybory uzupełniające do rad gmin zarządza właściwy wojewoda w przypadku nieobsadzenia lub wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy. Przepis ten dotyczy gmin liczących do 20 tys. mieszkańców, gdzie obowiązują okręgi jednomandatowe.

Kiedy następuje wygaśnięcie mandatu radnego?

Wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku: śmierci, utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów, odmowy złożenia ślubowania, pisemnego zrzeczenia się mandatu, naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności, objęcia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej, wyboru na wójta, posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego, niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym.

W tych gminach obsadzono mandaty bez głosowania

Wybory uzupełniające miały odbyć się zgodnie z harmonogramem w niedzielę 14 lipca m.in. gminie Miedźno – w okręgu wyborczym nr 13, 21 lipca w Żarkach – w okręgu wyborczym nr 6, a 28 lipca w Pajęcznie w okręgu wyborczym nr 1. Brakujących radnych wybrano jednak bez głosowania, a Gminne Komisje Wyborcze wydały w związku z tym stosowne obwieszczenia. Było to możliwe dlatego, że wybory uzupełniające dotyczyły tam obsadzenia 1 mandatu, a Gminne Komisje Wyborcze zarejestrowały po 1 kandydacie w danym okręgu. Gdy liczba zarejestrowanych kandydatów jest równa liczbie wybieranych radnych, na podstawie art. 380 Kodeksu wyborczego, w danym okręgu wyborczym głosowania w wyborach do Rady danej gminy nie przeprowadza się, a za wybranego na radnego uznaje się zarejestrowanego kandydata.

  • pn
Najnowsze artykuły