Salmonella w częstochowskich przedszkolach. Rośnie liczba zakażeń

05.07.2024

Salmonella w częstochowskich przedszkolach. Rośnie liczba zakażeń

W dwóch częstochowskich przedszkolach wykryto zakażenie salmonellą. Sanepid podał, że potwierdzono 74 pozytywne wyniki – większość dotyczy dzieci, ale wśród zakażonych są także pracownicy placówek. W dalszym ciągu będą wykonywane kolejne badania.

– Do tej pory mamy 123 przebadanych osób. Na ten moment w tych dwóch przedszkolach mamy 66 pozytywnych wyników z naszego laboratorium i 8 z innego, czyli łącznie 74. Ujemnych wyników jest 46. Oczywiście ta liczba może się zmieniać z dnia na dzień. W trakcie badań jest 11 prób. W dalszym ciągu będą pobierane kolejne próbki i wykonywane badania – przekazała nam Edyta Kapelka z PSSE Częstochowa. Na początku tygodnia informowaliśmy, że z powodu zakażenia salmonellą czworo dzieci było hospitalizowanych. – Jesteśmy obecnie na etapie dochodzenia epidemiologicznego w dwóch placówkach. Cały czas prowadzimy badania, aby ustalić, co jest przyczyną tych zachorowań – dodaje rzeczniczka częstochowskiego sanepidu.

GIS ostrzega przed zakażeniami pokarmowymi

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń i zatruć pokarmowych. – Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej – podkreśla GIS – Zakażenia pokarmowe bardzo często towarzyszą też podróżom zagranicznym, zwłaszcza tym  do krajów o niższych standardach higieniczno-sanitarnych.

W sezonie letnim najczęściej zdarzają się przypadki zatruć i zakażeń pokarmowych wywołanych bakteriami z rodzaju Salmonella, E. coli czy wirusami (np.norowirusy, WZW A).

Ryzyko zarażenia i objawy

Możesz zarazić się, jeśli będziesz mieć bezpośredni kontakt z osobą chorą, spożyjesz zanieczyszczoną przez chorego żywność/wodę lub będziesz mieć kontakt z przedmiotami użytku codziennego również zanieczyszczonymi przez osobę zakażoną.

Zakażeniu pokarmowemu towarzyszą objawy w postaci najczęściej kilkudniowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych: bóle brzucha, gorączka,
biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, osłabienie, żółtaczka.

Zatrucie/zakażenie pokarmowe jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osłabionych inną chorobą, gdyż może mieć ciężki przebieg lub powodować szybkie odwodnienie organizmu..

Objawy zakażenia rozwijają się od 2 godzin do 7 dni (przy WZW A nawet do 4 tygodni) po spożyciu skażonej żywności lub wody.

Jak bezpiecznie przechowywać żywność?

po przygotowaniu żywności oceń jej teksturę, barwę oraz zapach,
przygotowanych dań nie pozostawiaj w temperaturze otoczenia przez okres dłuższy niż 2 godziny. W szczególności zwróć uwagę na dania podawane na surowo lub półsurowo, jak np. tatar czy sushi, oraz produkty takie jak np. krem w ciastach czy bita śmietana,
utrzymanie żywności w odpowiedniej temperaturze jest najlepszym sposobem na zapobieganie wzrostowi drobnoustrojów oraz spowolnienie ich rozwoju,
gotowe dania, po uprzednim wystudzeniu, należy przechowywać w chłodzonym miejscu, a najlepiej w lodówce,
podczas przechowywania produktów przede wszystkim oddziel żywność surową od ugotowanej,
w lodówce ugotowaną żywność przechowuj nad surową, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego,
staraj się odgrzewać żywność w odpowiedniej ilości, jaką jesteś w stanie spożyć; podczas odgrzewania żywności pamiętaj o właściwej obróbce termicznej,
żywność, której nie będziesz w stanie przetworzyć lub spożyć, możesz zamrozić lub podzielić się z innymi,
pamiętaj, że ujemne temperatury skutecznie ograniczają rozwój mikroorganizmów, jednak nie hamują zachodzących zmian chemicznych czy fizycznych – jeśli mrozisz lub ofiarowujesz żywność, zawsze zaznacz na opakowaniu datę przygotowania i/lub zamrożenia.

 

  • pn
Najnowsze artykuły