Budynek gospodarczy bez pozwolenia – ale na zgłoszenie. Czy to możliwe?

30.08.2024

Budynek gospodarczy bez pozwolenia – ale na zgłoszenie. Czy to możliwe?

W czerwcu 2023 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, zgodnie z którą możliwa jest budowa zdecydowanie większych budynków gospodarczych bez występowania o pozwolenie na budowę. Przypomnijmy, że do tej pory można było budować takie budynki do 35 m2 pow. zabudowy. Czerwcowa nowelizacja prawa budowlanego przewiduje dwie opcje: pierwsza to budowa bez pozwolenia, a druga-to budowa na zgłoszenie. Gdzie tkwi różnica? Jaką dokumentację trzeba posiadać, aby przedsięwzięcie było zgodne z prawem?

Budynek gospodarczy do 150 m2 bez żadnych formalności

Budynek gospodarczy lub wiatę o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 150 m2 można wybudować bez pozwolenia na budowę, a nawet bez konieczności zgłaszania budowy, należy jednak spełnić kilka warunków:
– maksymalna rozpiętość konstrukcji, nie może przekraczać 6 m. Nie chodzi tu o zewnętrzne wymiary budynku, tylko o rozpiętość w osiach konstrukcyjnych,
– wysokość budynku, która nie może przekroczyć 7 m,
– budowa obiektu nie może wykraczać poza przepisy, regulujące odległości od granic oraz musi być zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
– budynek musi być parterowy, a jego przeznaczenie musi być związane z produkcją rolną.
Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować budynek gospodarczy do 150 m2?
Nie ma konkretnych wytycznych dotychczasowych tej kwestii. Na pewno w budynku takim, aby mógł spełnić warunki ustawy, należy przechowywać plony, narzędzia czy sprzęt wykorzystywany do uprawy ziemi.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia – ale na zgłoszenie. Gdzie tkwi różnica?

Zgłoszenie budowy budynku gospodarczego jest natomiast konieczne w kilku przypadkach. Po pierwsze, jeśli budynek gospodarczy ma być większy niż 150 mkw., ale jednocześnie mniejszy niż 300 mkw., to konieczne jest zgłoszenie robót budowlanych. Budynek nie może mieć przy tym wysokości przekraczającej 7 metrów oraz rozpiętości większej niż 7 metrów.
Osoby, które chcą postawić budynek na zgłoszenie, muszą w zgłoszeniu uwzględnić:
– rodzaj, miejsce i zakres robót budowlanych,
– termin rozpoczęcia prac,
– miejscowość i numer działki, na której znajdzie się budynek,
– wysokość budynku gospodarczego, kąt nachylenia, materiały i parametry,
szkic budynku,
– oświadczenie o własności działki budowlanej.
Zgłoszenia trzeba dokonać 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Starosta ma 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu – jeśli go nie wniesie, po tym czasie można rozpocząć budowę.
Dokumentacja niezbędna do budowy obiektu gospodarczego na zgłoszenie powinna zostać opracowana przez projektanta z uprawnieniami natomiast nie ma potrzeby zatrudniania kierownika budowy. Pamiętajmy, jednak że tego typu fachowiec na etapie poszczególnych prac budowlanych zapewni wykonywanie robót zgodną z przepisami, jak i sztuką budowlaną.

Kara za budynek gospodarczy bez pozwolenia
Należy jednak pamiętać, że o ile budynek gospodarczy do 150 m2 nie wymaga nawet zgłoszenia, o tyle przy budynku o większej powierzchni konieczne jest już jednak zgłoszenie robót budowlanych. Kara za postawienie budynku gospodarczego bez pozwolenia dotyczy zatem głównie przypadków budowy np. na terenie wpisanym do rejestracji zabytków. W takim wypadku kara może być jednak wysoka – i sięgać nawet 50 000 zł.
Budynek gospodarczy – zgłoszenie online
Wniosek o zgłoszenie budynku gospodarczego można złożyć nie tylko na piśmie, lecz także wysłać w formie elektronicznej do urzędu powiatowego. W tym celu należy wypełnić formularz online na portalu e-Budownictwo i podpisać go profilem zaufanym.

 

  • ts
Najnowsze artykuły