Liczba zachorowań wciąż rośnie

07.12.2018

Liczba zachorowań wciąż rośnie

W województwie śląskim wciąż dynamicznie rośnie liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczkę. W tych niechlubnych statystykach przoduje niestety Częstochowa! Spośród 692 przypadków WZW na terenie całego województwa śląskiego, ponad połowa wystąpiła właśnie w naszym mieście.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie zwane jest żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Jest ono bardzo groźne, a powikłania po nim mogą okazać się śmiertelne. Na terenie całego kraju od początku roku do końca listopada odnotowano 1283 przypadki WZW A (2644 zachorowania w tym samym okresie w roku 2017). Z tego 692 przypadki WZW A były w naszym województwie. Najwięcej zachorowań odnotowano do tej pory w Częstochowie – w sumie 361 (47 z nich odnotowano od 16 do 30 listopada). Na drugim miejscu pod względem zachorowań jest Sosnowiec. Jednak liczba chorych jest zdecydowanie mniejsza – zanotowano tam bowiem 107 zachorowań. Dalej jest Dąbrowa Górnicza (35), Kłobuck (35), Bytom (29), Katowice (25) i Tychy (21).

Spośród wszystkich osób chorych w drugiej połowie listopada hospitalizacji podlegały 50 osób (tj. 83,3% chorych).

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:
– spożycie skażonego pożywienia lub skażonej wody (podstawowa droga),

–  kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

– kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny – mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety, a także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków (dokładne mycie owoców i warzyw). Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi

₋ dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Lata

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły