Jest nowe prawo jazdy

17.03.2019

Jest nowe prawo jazdy

4 marca wszedł w życie nowy wzór prawa jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy dostają dokument, który nie zawiera adresu zamieszkania. Ma też określoną ważność. Czy to oznacza, że posiadacze starych praw jazdy muszą je wymienić? Koniec końców tak. Nie trzeba się jednak z tym spieszyć.

Zmiany wzoru prawa jazdy wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Czytamy w nim, że „ustawa o kierujących pojazdami nakłada na posiadaczy prawa jazdy obowiązek wymiany dokumentu, jeżeli zmianie uległy dane w nim zawarte, w tym informacja o adresie zamieszkania kierowcy. Zmiana tych danych może wynikać z decyzji posiadacza prawa jazdy, ale zdarza się również, że jest ona skutkiem decyzji podjętych bez jego udziału przez władze gminy, a związanych ze zmianą nazwy ulicy, przy której mieszka kierowca lub zmiany numeracji porządkowej na tej ulicy”. W takich sytuacjach przepisy nakazują pobieranie opłaty za wymianę prawa jazdy niezależnie od tego, czym spowodowana była zmiana adresu zamieszkania. Koszt to 100 zł 50 gr plus opłaty za zdjęcie itd. Wyszło więc na to, że zamieszczanie adresu w prawie jazdy to kłopot generujący koszty. A zgodnie z orzeczeniem prawo jazdy jest dokumentem, którego cel stanowi wyłącznie stwierdzenie uprawnienia do kierowania pojazdami.

Co ciekawe, w większości krajów Unii Europejskiej nie umieszcza się adresu zamieszkania na dokumencie prawa jazdy. Za sprawą nowych przepisów zniknęło ono również z polskich dokumentów wydawanych od 4 marca.

Stare prawa jazdy nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania. Pozostaną one ważne do wskazanego na nich terminu bądź do ewentualnej zmiany imienia lub nazwiska posiadacza. Nie oznacza to jednak, że kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy zostaną z jednym dokumentem do końca życia. Koniec końców, z czasem prawo jazdy będą musieli wymienić jednak wszyscy kierowcy. Dlaczego? Bo bezterminowe prawa jazdy będą wymieniane obowiązkowo w latach 2028-2033. Do tego czasu można więc śmiało z nich korzystać. Na nowych dokumentach będzie już widnieć 15-letni okres ważności.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły