Najlepsi śląscy specjaliści już w Częstochowie

12.07.2019

Najlepsi śląscy specjaliści już w Częstochowie

Przez lata uważnie wsłuchiwali się w potrzeby pacjentów, zdobywali rzetelną wiedzę i specjalistyczne doświadczenie. Dzięki temu stworzyli miejsce, w którym kompleksowa opieka medyczna jest dobierana w sposób indywidualny. Wspólna praca zespołu specjalistów pozwala podejmować się leczenia pacjentów wymagających ponadstandardowego postępowania. Centrum Medyczne „Promedyk” oferuje opiekę medyczną wybitnych specjalistów ze śląskich klinik. Rozmawiamy z jednym z nich – dr n. med. Wojciechem Martulą, specjalistą urologiem, chirurgiem i specjalistą ultrasonografii.

Redakcja: Zacznijmy od kwestii podstawowej – z jakimi problemami zgłaszają się do pana pacjenci?

Wojciech Martula: Urologia jest dziedziną zajmującą się układem moczowym u kobiet i moczowo-płciowym u mężczyzn. Dolegliwości są przeróżne. Dużo zależy od wieku. Starsi mężczyźni skarżą się przede wszystkim na przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Objawia się to trudnością w oddawaniu moczu. Wielu panów boi się wizyty u urologa, bo od razu ma wizję, że będą operowani. Nic bardziej mylnego. Operacja to jest ostateczność. Przed nią trzeba wyczerpać leczenie zachowawcze, i dopiero rozważyć zabieg. Inna grupa to pacjenci zmagający się z problemami z nerkami, pęcherzem moczowym, a w młodszej grupie także niepłodnością. W przypadku kobiet są to infekcje dróg moczowych, a także nietrzymanie moczu. Wykonuję wszystkie procedury urologiczne u dorosłych i dzieci.

Red.: Wiele osób boi się wizyty u urologa lub nawet rezygnuje z niej ze względu na specyficzny, dla niektórych wstydliwy charakter tej dziedziny.

W.M.: Obawa ta jest nieuzasadniona – prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i płciowego jest bardzo ważne dla codziennego komfortu i dobrego zdrowia ogólnego każdego człowieka.

Red.: Co powinniśmy wiedzieć przed pierwszą wizytą?

W.M.: Przede wszystkim musimy mieć ze sobą aktualne wyniki laboratoryjne i spis zażywanych przez pacjenta leków. Podczas samej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Najważniejsze jest dokładnie i o zbadanie chorego oraz przeprowadzenie badania urologicznego. Uzupełnia się je badaniami laboratoryjnymi, a także wykonuje USG. Warto podkreślić, że wszystkie badania wykonuję osobiście – właściwa diagnoza jest kluczowa do podjęcia właściwej terapii. Wczesne wdrożenie celowanego leczenia pomada uniknąć szeregu powikłań i pogłębiana się dolegliwości.

Red.: Jakie badania powinniśmy wykonać, gdy odczuwamy dolegliwości związane z układem moczowym?

W.M.: Wszystko zależy od tego, o jakich dolegliwościach mówimy. Musimy wykonać badania krwi i moczu, funkcji pracy nerek, pewnych markerów nowotworowych. Warto zaznaczyć, że z tego typu dolegliwościami należy do lekarza specjalisty, jak najszybciej. Dlaczego? Bo jeśli mamy na przykład do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego i w konsekwencji dojdzie do zakażenia nerek to leczenie będzie znacznie trudniejsze.

Red.: Zdecydowania większość społeczeństwa uważa, że w przypadku bólu nerek i kamicy nerkowej wystarczy pić większą ilość płynów i problem sam zniknie.

W. M.: Rzeczywiście powinniśmy kierować się zasadą, że tam, gdzie strumyk warto płynie, tam nic nie skiśnie. Chodzi o to, aby płukać układ moczowy. W wypadku kolki nerkowej lub stwierdzonej wcześniej kamicy nerek lub moczowodu należy zgłosić się do specjalisty. Dolegliwości bólowe układu moczowego mogą również wiązać się z rozrostem nowotworowym nerek, pęcherza moczowego, prostaty. Badania w tym zakresie obejmują USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, cystoskopię, biopsję prostaty i pęcherza moczowego, wszystko po to, aby postawić właściwą diagnozę i podjąć szybkie i skuteczne leczenie.

Red.: Jako jedni z nielicznych w Częstochowie możecie pochwalić się najnowocześniejszym sprzętem. Jakie urządzenia wykorzystuje pan w swojej pracy?

W. M.: Przede wszystkim z wysokiej klasy urządzenia USG. Za sprawą różnych głowic możemy badać różne tkanki położone bardziej i mniej powierzchniowo – jak na przykład tarczyca, jądra, nerki, czy wątroba. Dysponujemy też dwoma innowacyjnymi urządzeniami, które pomagają leczyć schorzenie, jakim jest nietrzymanie moczu.

Red.: Dziękujemy za rozmowę.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły