Niezwykłe odkrycie w Olsztynie

09.08.2019

Niezwykłe odkrycie w Olsztynie

Kilkaset narzędzi krzemiennych, które około 40 tysięcy lat temu wykonali neandertalczycy znaleziono podczas prac archeologicznych w Jaskini Zamkowej Dolnej w obrębie murów średniowiecznego zamku w Olsztynie.

Wszystko zaczęło w lipcu ubiegłego roku. Znalezisko odkryto podczas prac archeologicznych w Jaskini Zamkowej Dolnej w obrębie murów średniowiecznego zamku w Olsztynie i przekazano do badania. Archeolodzy nie spodziewali się dużych odkryć myśląc, że po wcześniejszych badaniach nie zostało już wiele do odnalezienia. Wyniki okazały się zaskakujące! Na terenie ruin zamku odnaleziono kilkaset narzędzi krzemiennych, które około 40 tysięcy lat temu wykonali neandertalczycy.
Interesującym odkryciem stały się także pozostałości pieca dymarskiego do wytopu metalu, które znajdują się na środku głównej sali. Obecnie jest to bardzo rzadkie znalezisko i przyciąga uwagę specjalistów od późnego średniowiecza. W późniejszych czasach sala ta stała się zamkową spiżarnią. – Okazało się, że jaskinia służyła nie tylko jako przyzamkowa, renesansowa spiżarnia. Wcześniej jako schronienie wykorzystywali ją neandertalczycy. Świadectwem świadczącym o ich pobycie są odkryte przez nas narzędzia: ponad 200 – mówi jeden z archeologów, dr Mikołaj Urbanowski, który kierował wykopaliskami z ramienia Fundacji Przyroda i Człowiek.
Dzięki odkryciom będzie można zrekonstruować wygląd wnętrza jaskini w okresie, kiedy wytapiano tam metal. To znakomita wiadomość dla turystów – w przyszłości planowane jest bowiem udostępnianie tej części zamku do zwiedzania. Warto zaznaczyć, że tak ciekawe odkrycie sprawiło, że planowana jest kontynuacja prac archeologicznych.

  • oprac. Katarzyna Gwara
  • zdj. arc
Najnowsze artykuły