Intrygująca muzyczną podróż od baroku po XXI wiek

27.09.2019

Intrygująca muzyczną podróż od baroku po XXI wiek

Filharmonia Częstochowska po raz kolejny zachęca do spojrzenia na muzykę klasyczną z szerokiej i elastycznej perspektywy. Tym razem za sprawą VIII edycji Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów zabierze nas w intrygującą muzyczną podróż od baroku po XXI wiek. W jej ramach zaplanowano trzy wydarzenia – każde unikatowe i prezentujące muzykę Bacha i jemu współczesnych w bardzo różnych odsłonach.

Festiwal rozpocznie 27 września od „Koncertu w dawnym stylu”, bogatego repertuarowo i wykonawczo, prezentującego tradycję w mistrzowskim stylu. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej oraz chór ,,Collegium Cantorum” zaprezentują dzieła trzech kompozytorów – wśród nich najwybitniejszego i najbardziej rozpoznawalnego przedstawiciela rodziny Bachów, Jana Sebastiana. Obok zachwycającej powstałej w 1. połowie XVIII wieku „Mszy A-dur” BWV 234, zabrzmią również kompozycje współczesne, choć sięgające do muzyki dawnej – jak nawiązujące do renesansu, zawierające też pierwiastki polskich pieśni ludowych „Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową” Henryka Mikołaja Góreckiego czy „Tryptyk mariacki” oraz „Koncert staropolski” Romualda Twardowskiego, którego twórczość cechują reminiscencje z dawnych epok i nawiązania do muzyki religijnej. Usłyszymy solistów – Paulę Maciołek (sopran), Agnieszkę Monasterską (alt), Jakuba Pawlika (tenor) i Jacka Ozimkowskiego (bas). Za pulpitem dyrygenta stanie Janusz Siadlak, a całość poprowadzi Małgorzata Janicka-Słysz z Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert zbudowany w oparciu o najlepsze praktyki muzyki poważnej będzie niezwykłą podróżą przez klasykę w dawnym stylu. Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej (sala koncertowa). Dzień drugi festiwalu przeniesie nas do współczesności za sprawą specjalnego performance „Seconda Pratica”, który w formie koncertu-improwizacji połączy przestrzeń muzyki elektronicznej z barokowymi inspiracjami. Występ przygotowany został przez łódzki duet producentów oraz live performerów muzyki elektronicznej w składzie: Piotr Matula i Maciej Milczarek. Publiczność spotka się w klubie Szafa Gra (al. NMP 37/9).

Trzecim koncertem, który zaplanowano w niedzielę (29 września) będzie powrót do klasyki, ale tym razem rocka i jazzu, które świetnie dogadują się z barokiem. BaRock&Roll to zestaw najsłynniejszych motywów baroku w rockowych i jazzowych aranżacjach przygotowanych przez Michała Walczaka wraz z zespołem. Obok grającego na gitarze lidera usłyszymy Pawła Surmana (trąbka), Jakuba Łępę (saksofon tenorowy), Jędrzeja Tukaja (instrumenty perkusyjne), Bartka Bednarka (gitara basowa) i Franka Parkera (perkusja). Muzycy zagrają w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej.

Dokładny program Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów można znaleźć na stronach http://filharmonia.com.pl oraz http://collegiumcantorum.com

 

Ideą organizatorów festiwalu jest przybliżenie uczestnikom bogatej działalności artystycznego rodu – liczącego już niemal 300 lat – Bachów na czele z jej najwybitniejszym kompozytorem – Janem Sebastianem.

Festiwalowe koncerty mają stanowić intrygująca muzyczną podróż od czasów baroku aż po 21 wiek, z wykorzystaniem współczesnych przekaźników kultury.
Festiwal ma zainteresować jak najszerszą publiczność kulturą wysoką, bliską jednak w interpretacji współczesnemu człowiekowi.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły