3 mln na dziecięcą psychiatrię to początek

22.12.2019

3 mln na dziecięcą psychiatrię to początek

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wsparła psychiatrię dziecięcą i młodzieżową. Za trzy miliony złotych udało się kupić 1,3 tys specjalistycznych łóżek i siedzisk. Trafiły one do 34 oddziałów w całej Polsce. Wśród beneficjentów był Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Lublińcu. – Wydane 3 mln złotych to dopiero początek drogi – zapewnia Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

Wiosną ubiegłego roku, w odpowiedzi na coraz bardziej alarmujące sygnały dotyczące stanu polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła przeznaczyć zbiórkę środków – w ramach 1% podatku dochodowego – na doposażanie tej właśnie dziedziny medycyny. – Wiedzieliśmy, że jest źle, mimo to rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej przerażająca – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP.

Dzięki tej decyzji pomoc dotarła do 34 oddziałów psychiatrii dzieci i młodzieży w całej Polsce. Fundacja zakupiła dla tych placówek w sumie 1308 urządzeń stanowiących najbardziej podstawowe wyposażenie – 798 łóżek szpitalnych wyposażonych w materac, szafkę przyłóżkową i komplet pościeli oraz 510 specjalistycznych siedzisk dziecięcych. Wśród beneficjentów był Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Lublińcu.

Wartość zakupionego sprzętu wyniosła blisko 3 mln złotych. Urządzenia przekazane przez Orkiestrę zastąpiły będący w katastrofalnym stanie sprzęt, służący na oddziałach często kilkadziesiąt lat. Aktualnie realizowany jest zakup specjalistycznych testów, będących podstawowym narzędziem diagnostycznym w psychiatrii i psychologii dziecięcej.

Fundacja na tej pomocy nie zamierza jednak poprzestać. – Wydane 3 mln złotych to dopiero początek drogi. Mamy zarezerwowane środki finansowe ze zbiórki 1% i zdecydowanie będziemy chcieli pomóc jeszcze bardziej – podkreśla Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP. – Choć wszyscy musimy mieć świadomość, że wyjście psychiatrii dzieci i młodzieży z postępującej zapaści wymaga pilnych decyzji systemowych i zaangażowania najważniejszych instytucji państwowych. Orkiestra sama nie udźwignie utrzymania tak ważnej części systemu ochrony zdrowia, możemy jednak znacząco pomóc kupując wyposażenie medyczne i podnosząc standard leczenia i opieki, a także komfort pacjentów. I ten plan będziemy realizowali z pełną determinacją – zapewnia.

Sytuacja jest tym bardziej pilna, że specjaliści informują o znaczącym wzroście młodych pacjentów potrzebujących natychmiastowej pomocy. Według danych przekazanych Fundacji co piąty młody człowiek ma zaburzenia psychiczne, a co dziesiąty wymaga leczenia. – Nie jest łatwo pomagać dziedzinie medycyny, która została niemalże zapomniana przez cały system opieki zdrowotnej w Polsce – twierdzi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP. – Kiedy rozpoczęliśmy przygotowywanie planu zakupów dla psychiatrii dzieci i młodzieży, lawinowo posypały się informacje o zamykanych lub zawieszanych oddziałach. Gigantycznym problemem jest choroba, która toczy całą służbę zdrowia w Polsce – brak lekarzy i wykwalifikowanego personelu medycznego. Ale akurat ta dziedzina medycyny od lat mierzy się z ogromnym niedofinansowaniem. Na oddziałach brakuje absolutnie wszystkiego, a standardów leczenia nie da się nawet porównywać z warunkami pracy lekarzy psychiatrów w Europie. Tymczasem psychiatria w dzisiejszych czasach, pełnych tak wielu zagrożeń dla rozwoju psychiki dzieci i młodzieży,  jest bardzo potrzebna, a ilość młodych pacjentów wymagających wsparcia specjalisty systematycznie rośnie – podsumowuje.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły