Przedsiębiorcy pomagają częstochowskim szpitalom

24.03.2020

Przedsiębiorcy pomagają częstochowskim szpitalom

Gdy zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w naszym kraju stało się realne, wiele częstochowskich firm zaczęło spontanicznie pomagać naszym szpitalom. Systematycznie do akcji dołączają kolejne podmioty.

Obecnie najpotrzebniejszymi produktami, w jakie powinno się wyposażać ratowników, lekarzy, pielęgniarki, a także pacjentów są: maseczki, rękawiczki, fartuchy, środki dezynfekujące i środki czystości. Potrzebne są też artykuły spożywcze i woda, które ze względu na wstrzymanie wizyt są niezbędne również dla pacjentów. Potrzeby w zakresie środków ochrony indywidualnej są duże, a rezerwy materiałowe Wojewody Śląskiego, nie zabezpieczają zgłaszanego przez szpitale zapotrzebowania w czasie zagrożenia koronawirusem.

– Pomoc od firm i mieszkańców jest wręcz bezcenna ponieważ oprócz wartości materialnej pokazuje jak bardzo umiemy się jednoczyć w ciężkich sytuacjach– uważa Krzysztof Matyjaszcyk.

Z inicjatywy prezydenta prośbę o wsparcie osobom znajdującym się na pierwszej linii walki z wirusem miejskie Centrum Obsługi Inwestora skierowało do kilkuset częstochowskich przedsiębiorców.

– Wiemy, że Państwo na co dzień też zmagają się z wieloma trudnościami i problemami, wierzymy jednak w dobro i otwarte serca Częstochowianek i Częstochowian, wierzymy w wolę pomocy z Waszej strony i wspólne przezwyciężenie tego kryzysu – czytamy w liście.

Z podziękowaniami, a jednocześnie apelem o dalsze wsparcie wystąpił również dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciech Konieczny. Całość apelu jest dostępna na stronie MSZ: http://www.zsm.czest.pl/miejski-szpital-zespolony-prosi-o-wsparcie-w-zwiazku-z-covid-19/

Na te apele i prośby odpowiadają częstochowskie firmy. Ci, którzy już wcześniej ruszyli z pomocą, zapewniają, że w miarę możliwości będą to robić cały czas. Miejski szpital wspiera już m.in.: producent farb przemysłowych Prochem, który przekazuje środki do dezynfekcji. Środki sanitarne udostępnił gabinet kosmetyczny La Medica Day Spa. Ekspresy wraz z zapasem kawy dostarczyła z kolei szpitalom na Zawodziu i Parkitce restauracja Boulangerie. O posiłki dla kadry medycznej zadbali m.in. Pizzeria Arczi, czy Gospoda Złoty Garniec. Możliwość przekazania miejskiemu szpitalowi i stacji pogotowia ratunkowego 1000 sztuk maseczek ochronnych zgłosiła hurtownia kosmetyczna Elarto. Miejski szpital otrzymał też w darze od jednej z firm wysokiej jakości respirator.

Firmy, które chcą włączyć się w akcję proszone są o kontakt pod numerami: 34 370 21 25, 34 370 21 05 w godzinach 7:25 – 15:00, a w innych porach pod numerami: 500 006 390 oraz 501 445 254.

– Niezależnie od bardzo cennej, doraźnej pomocy świadczonej Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu w obecnej sytuacji kryzysowej przez firmy, instytucje i osoby prywatne, miasto jest zmuszone rokrocznie pokrywać zwiększającą się z roku na rok stratę szpitala – przypomina Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. W tym roku samorząd przekazał już ponad 4 mln zł na drugą transzę spłaty straty MSZ za 2018 r. – Niedawno miasto podpisało też ze szpitalem umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu i niezbędnych tegorocznych remontów w wysokości 1 mln zł.  W budżecie miasta na 2020 r. muszą być uwzględnione kolejne duże środki na pokrycie straty za 2019 r. Zasadniczym powodem tych strat jest niedoszacowanie wysokości kontraktu dla miejskiego szpitala przez NFZ – tłumaczy.
Trzeba przypomnieć, że samorząd nie może finansować bieżącej działalności szpitala. Pokrywa tylko stratę, wspiera zakupy sprzętu i  prace remontowe.

  • kg
Najnowsze artykuły