Centra handlowe, żłobki, hotele wznawiają swoją działalność

29.04.2020

Centra handlowe, żłobki, hotele wznawiają swoją działalność

Wkraczamy w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, przedszkola i żłobki, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. Poza tym osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

– Liczba osób, które zdrowieją rośnie z dnia na dzień. Bardzo nas to cieszy – podkreślał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Przejęliśmy pewną kontrolę nad konorawirusem. Oczywiście nie wiemy, co się stanie za miesiąc, dwa, trzy. Musimy być przygotowani na to, że będzie trzeba zrobić krok wstecz.

Szef rządu poinformował, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. – Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe – przekazał premier. Morawiecki zapewnił, że osobom, które nie będą mogły “oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka” będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe “w odpowiednich warunkach” otwierali żłobki i przedszkola. Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

Jak zaznaczał, wprowadzenie kolejnego etapu nie oznacza luzowania reguł i dystansowania społecznego. – Paradoksalnie łagodzenie obostrzeń może sprawdzić, że będziemy łamać zasady dystansowania społecznego. Mam nadzieję, że tak się nie stanie, że to nas nie zgubi. Wprowadzenie kolejnych etapów jest bowiem ściśle związane z tym, jak będzie wyglądać krzywa zachorowań. Proszę zatem o dyscyplinę społeczną – apelował.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

  • Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków.  – Wprowadzamy limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.
    Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).
  • Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni Do tej pory hotele nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Zakaz ten zostanie zniesiony. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylony zostanie dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum
Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea 

Uchylony zostanie zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły