Uczniowie nie wrócą do szkół

06.06.2020

Uczniowie nie wrócą do szkół

W tym roku szkolnym uczniowie nie wrócą już do szkół – kształcenie będzie kontynuowane w sposób zdalny.

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji

Podczas konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił, że od 1 czerwca możliwe jest organizowanie:

  • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla wszystkich uczniów,
  • zajęć praktycznych dla uczniów III klas branżowej szkoły I stopnia,
  • zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy pojazdem silnikowym dla uczniów III klas technikum,
  • praktyk zawodowych u pracodawców dla uczniów wszystkich klas technikum.

Minister Dariusz Piontkowski przypomniał także o zbliżających się egzaminach, które dla maturzystów rozpoczynają się już 8 czerwca, a dla uczniów klas VIII – 16 czerwca.

Szef MEN zapowiedział ponadto, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca, zostanie przedłużona do 26 czerwca. O sposobie realizacji zdalnej nauki decyduje dyrektor szkoły lub placówki, przy współpracy z nauczycielami i po uwzględnieniu możliwości uczniów i rodziców.

Organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski przedstawił też liczbę zgłoszeń wypoczynku, jaka napłynęła do bazy wypoczynek.men.gov.pl.

Zgłoszenia organizatorów wypoczynku w bazie wypoczynek.men.gov.pl:

1 154 – liczba zgłoszeń w bazie,
617 – liczba zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty.

Prawie 25 tys. uczniów (24 476) planuje wyjechać w tym roku na zorganizowany wypoczynek:

krajowy – 17 063,
półkolonie – 5 339,
wyjazdy zagraniczne – 2 074.

W sumie z budżetu państwa na finansowanie lub dofinansowywanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży w ramach konkursów organizowanych przez kuratorów oświaty ma zostać przeznaczonych blisko 28 mln zł. W pierwszej kolejności z takiego wypoczynku skorzystają m.in. dzieci objęte pieczą zastępczą, pochodzące z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych, z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym.

Bezpieczny wypoczynek – wytyczne GIS, MZ i MEN
Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży. – Opublikowaliśmy informacje o tym, jak wypoczynek w okresie epidemii powinien być zarządzany. Musi być on przede wszystkim bezpieczny. Mamy wytyczne, które powinny spełnić organizacje, które będą organizowały wyjazdy – mówił minister edukacji.

Wytyczne te regulują m.in. liczbę uczestników wypoczynku, organizację odwiedzin i przebywanie osób z zewnątrz, postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia.

Dokument zawiera także porady i wskazówki dla rodziców wysyłających dzieci na letni wypoczynek. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać przede wszystkim o to, aby dzieci udające się wypoczynek były zdrowe, bez objawów infekcji lub choroby zakaźne.

Szczegółowe wytyczne sanitarne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku znajdują się na stronie MEN.

  • kg
Najnowsze artykuły