Jaskinie pod zamkiem

31.07.2020

Jaskinie pod zamkiem

Pod zamkiem w Olsztynie archeolodzy odkryli  prawdopodobnie największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej system jaskiń. – Trwające od trzech lat badania towarzyszą pracom mającym na celu zabezpieczenie ruin finansowanym ze środków unijnych pozyskanych przez olsztyńską Wspólnotę Gruntową z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – informuje Urząd Gminy Olsztyn.

System jaskiń
Najciekawszym i najnowszym odkryciem jest szczelina prowadząca do podziemnych korytarzy. Badający to miejsce specjaliści twierdzą, że może to być największy na całej Jurze system jaskiń. Po przeciśnięciu się przez nowopowstałą w obecnym dnie jaskini szczelinie widać rozchodzące się w dwóch kierunkach korytarze.

Ślady fauny
Odkryto również bardzo stare szczątki zwierząt, które mogą pochodzić nawet sprzed epoki lodowcowej. Najprawdopodobniej znalazły się tam za sprawą żyjących tutaj niegdyś i polujących ludzi. – Można powiedzieć, że jest to paleontologiczne złoto – mówi archeolog, dr Mikołaj Urbanowski, reprezentujący Fundację Przyroda i Człowiek. Niezwykle ciekawym odkryciem biologicznym w nowoodkrytych korytarzach jaskini jest obecność nieznanego dotąd gatunku chrząszcza.

Kuźnica

Podczas prac archeologicznych natrafiono także na ślady kuźnicy z piecem do wytopu metalu. Prawdopodobnie pochodzi ona z pierwszej połowy XV wieku. – Jest to absolutnie nietypowe znalezisko, ponieważ nie zdarzało się, by kuźnice istniały w jaskiniach czy innych podziemiach, skąd trudno odprowadzić dym i gazy toksyczne. Pod znajdującym się tam piecem znaleziono tak zwaną ofiarę zakładzinową – szczątki szczeniaka – którą niegdyś złożono pod piecem, co miało gwarantować udany wytop metalu – informują przedstawiciele Urzędu Gminy Olsztyn. – Podczas prac wykopaliskowych przy piecu doszło do zaskakującej obserwacji. Fragmenty urobku spadały gdzieś w głąb i znikały z pola widzenia. Pogłębienie i poszerzenie otworu doprowadziło do odkrycia nieznanego dotąd wyżej opisanego korytarza jaskini. Kuźnica funkcjonowała w Zamku mniej więcej w XV wieku, natomiast w późniejszym okresie w tym samym miejscu zlokalizowana była zamkowa spiżarnia – zaznaczają.

Baszta studzienna
Intensywne prace trwają także w baszcie studziennej. Naukowcom udało się oczyścić studnię do głębokości około 10 metrów. – Wykopalisko ukazało niezwykle starannie wykutą w skale cylindryczną studnię o średnicy około 3 metrów. Naukowcy twierdzą, że jej całkowita głębokość sięga kilkudziesięciu, a może nawet około 100 metrów. Wiek studni szacuje się na około 600 lat – podsumowują przedstawiciele Urzędu Gminy w Olsztynie.

Prace naukowe nad zdobytymi „skarbami” prowadzą prof. Krzysztof Stefanik z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Adrian Marciszak z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Andrzej Tyc z Uniwersytetu Śląskiego i reprezentujący Fundację Przyroda i Człowiek dr Mikołaj Urbaniak. Niestety obecnie prace musiały zostać wstrzymane. Powód? Brak środków finansowych…

 

  • oprac. kg na podstawie informacji z UG Olsztyn
  • zdj. UG Olsztyn
Najnowsze artykuły