W Częstochowie będzie separator osoczowy

20.11.2020

W Częstochowie będzie separator osoczowy

Wkrótce w Częstochowie będzie można oddać osocze. Separator powinien dotrzeć do naszego miasta w ciągu najbliższych kilku dni. Do tej pory częstochowianie zainteresowani oddawaniem osocza musieli jeździć aż do Katowic.

Każdego dnia średnio ok. 40-50 osób uznanych zostaje przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie za tzw. ozdrowieńców, którzy mogliby być potencjalnymi dawcami osocza. Niestety, najbliższy punkt, w którym można oddać osocze znajduje się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Tymczasem, dla wielu osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, pokonanie ok. 80 kilometrów  to zbyt duże utrudnienie, a czasem także wysiłek. Ta odległość ogranicza możliwość oddania osocza i jednocześnie udzielenia wsparcia osobom aktualnie leczonym na COVID -19 m.in. w naszym mieście. Niedawno o zakup separatora osoczowego na potrzeby Oddziału Terenowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie apelował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Urządzenie rzeczywiście wkrótce ma pojawić się w naszym mieście. O tym fakcie poinformowali radni PiS. – Otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Zdrowia, że zostały zakupione separatory osoczowe. Częstochowa jest na czołowym miejscu na liście miast, do których ten sprzęt trafi w pierwszej kolejności – mówi Monika Pohorecka, radna PiS, Przewodnicząca Komisji Zdrowia. – To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców. Zachęcamy więc do oddawania osocza – lada moment będzie to technicznie możliwe w naszym mieście. Niestety wciąż jesteśmy w niechlubnej czołówce miast w województwie śląskim, gdzie liczba osób zakażonych jest duża – dodaje Monika Pohorecka.

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Mogą je oddawać osoby, które przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:

* 28 dni od zakończenia objawów;

* 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy.

Osocze mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Każda osoba, która jest ozdrowieńcem powinna skontaktować się telefonicznie z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. W czasie rozmowy telefonicznej z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania. Ostateczną i wiążącą decyzje podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

  • kg
Najnowsze artykuły