Darmowa szczepionka przeciw rotawirusom

30.01.2021

Darmowa szczepionka przeciw rotawirusom

Dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 roku będą miały sfinansowaną doustną szczepionkę przeciwko rotawirusom. Takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych na 2021 rok.

 

W ten sposób ma zostać w znaczący sposób ograniczona liczba hospitalizowanych dzieci z powodu infekcji żołądkowo-jelitowych. W dobie pandemii jest to szczególnie ważne – hospitalizacja dla każdego dziecka i jego rodziców to niepotrzebny stres i cierpienie, a dla wcześniaków oznacza on często krok wstecz w ich rozwoju.

Rotawirusy wywołują infekcje, które na ogół przebiegają z ostrymi biegunkami, wymiotami i gorączką, co często prowadzi do ciężkiego odwodnienia, szczególnie groźnego u najmniejszych dzieci. Każdego roku z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych ok. 50 tys. dzieci trafia do szpitala. Nieraz razem z dzieckiem chorują całe rodziny – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie.

Jedyną skuteczną metodą uniknięcia cierpienia dzieci z powodu tej infekcji jest zabezpieczenie całej populacji niemowląt przed rotawirusami.

Dotychczas szczepienie to było jedynie zalecane, ale nie było obowiązkowe i nie finansowano go w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Dla rodziców oznaczało to wydatek ok. 600 zł za pełen cykl szczepień.

Do stosowania w ramach szczepień powszechnych zarówno niemowląt urodzonych o czasie, jak i wcześniaków, wybrano szczepionkę 3-dawkową. Pierwszą dawkę można podać, gdy dziecko ukończy szósty tydzień życia, lecz nie później niż w 12. tygodniu życia. Zaleca się, aby kolejne trzy dawki podać przed ukończeniem przez dziecko 22. tygodnia życia, przy czym należy zachować przynajmniej czterotygodniowe przerwy między dawkami. W razie konieczności trzecią (ostatnią) dawkę można podać przed ukończeniem 32. tygodnia życia.

Szczepionkę można podawać z innymi szczepieniami wskazanymi w Programie Szczepień Ochronnych. Jest to szczepionka doustna, dlatego jej podawanie jest niekłopotliwe dla dziecka i nie wiąże się z dodatkowym bólem z powodu kolejnego wkłucia.

Przeciwko rotawirusom dzieci są już od wielu lat szczepione w: Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Grecji, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Jak podkreślają eksperci, z doświadczeń tych państw wynika, że jedynie powszechne, bezpłatne szczepienia przeciw rotawirusom są gwarancją najwyższego odsetka zaszczepionych dzieci, a tym samym największych efektów populacyjnych.

  • kg
Najnowsze artykuły