Będą zmiany w teleporadach

13.02.2021

Będą zmiany w teleporadach

– Teleporada w podstawowej opiece zdrowotnej od 1 marca 2021 r. ma być dostępna wyłącznie dla osób między 7. a 64. rokiem życia – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Ocena stanu zdrowia dzieci i seniorów ma się odbywać bezpośrednio w gabinetach. Będzie ona mogła zostać również wykorzystana między innymi do przedłużania recept.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej trafił w środę do pięciodniowych konsultacji publicznych. Przepisy mają wejść w życie 1 marca 2021 r.

Zmiana zasad udzielania teleporady, jak wskazał projektodawca, polega na tym, że będą one dostępne wyłącznie dla osób od 7 do 64 lat. – Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej +wrażliwych+ grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne – napisano w ocenie skutków regulacji.

Jednocześnie zaznaczono, że utrzymano możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta, gdy potrzebuje on zlecenia na wyroby medyczne lub recepty w ramach kontynuacji leczenia, jak również zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni.

– System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie Covid-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – stwierdził dla PAP minister. – W oparciu o nasze doświadczenia z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 7 i osób powyżej 64 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana z przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne – poinformował szef MZ. Podkreślił,że “musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów”. – Epidemia pokazuje, iż nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci – uzasadnił minister.

Rozwiązanie ma ograniczyć sytuację, w której dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego i zapewnić właściwe postępowania diagnostyczno-lecznicze.

  • oprac. kg (na podstawie informacji PAP)
Najnowsze artykuły