Coraz więcej osób z zagranicy chce studiować w Częstochowie

24.11.2021

Coraz więcej osób z zagranicy chce studiować w Częstochowie

Z roku na rok rośnie liczba zagranicznych studentów, którzy chcą uczyć się na Politechnice Częstochowskiej. – Umiędzynarodowienie to jeden z celów strategicznych naszej uczelni – przyznaje Andrzej Zaborski, pełnomocnik rektora Politechniki Częstochowskiej do spraw międzynarodowej wymiany studentów. Obecnie na uczelni uczy się 600 studentów zagranicznych z 24 krajów!

– Jednym z istotnych celów strategicznych rozwoju Politechniki Częstochowskiej jest wzrost poziomu umiędzynarodowienia studiów – zaznacza Andrzej Zaborski, pełnomocnik rektora Politechniki Częstochowskiej do spraw międzynarodowej wymiany studentów. – Pandemia trochę miesza nam szyki, ale mimo to liczba studentów z zagranicy, realizujących u nas pełny tok studiów, rośnie niemal z roku na rok. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba studentów zagranicznych zwiększyła się przeszło dwudziestokrotnie – zauważa.

Obecnie na Politechnice Częstochowskiej studiuje 600 osób z 24 krajów. Stanowią oni 11% ogółu studiujących. Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Turcji. Jednak są też osoby z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji, Rosji, Indii, Pakistanu, Nepalu, Nigerii, Kazachstanu, Sri Lanki, Kamerunu, Kolumbii, a nawet Chin. Uczestniczą oni w zajęciach prowadzonych w językach polskim lub angielskim. – Obecnie mamy 400 studentów, którzy realizują pełen tok studiów oraz około 170, którzy uczą się u nas w ramach wymiany międzynarodowej. Ci studiujący w języku polskim mają do dyspozycji pełną ofertę, dostępną również dla kolegów z Polski. Studia w języku angielskim są nieco ograniczone. W tym przypadku można wybierać kierunki, które są na wydziale zarządzania – wyjaśnia Andrzej Zaborski.

Międzynarodowa zbiorowość studentów z całego świata stała się już trwałym elementem środowiska akademickiego Politechniki Częstochowskiej. – To bardzo duży sukces – przyznaje Izabela Walarowska, rzecznik prasowy uczelni. – Obecność zagranicznych studentów jest niepodważalnym dowodem, że Politechnika Częstochowska stała się atrakcyjna nie tylko dla krajowych, ale również dla zagranicznych studentów. Będziemy kontynuowali te wysiłki, gdyż pozyskanie zwiększającej się grupy studentów z zagranicy jest jednym z warunków rozwoju uczelni w najbliższych latach – dodaje.

Pracownicy uczelni mają świadomość, że ich oferta musi być konkurencyjna nie tylko na rynku krajowym, ale również europejskim. – Nasze przedmioty muszą być porównywalne, konkurencyjne i wymienne z przedmiotami, które realizowane są na innych uczelniach europejskich – przyznaje Andrzej Zaborski.

Studenci, którzy realizują na Politechnice Częstochowskiej pełny tok studiów, najczęściej zostają w naszym mieście na stałe. – Mam polskie pochodzenie, kojarzę polskie tradycje, zwyczaje, obyczaje i kulturę oraz religię. Częstochowa jest dość religijnym miastem. Słyszałam o niej wcześniej i zawsze chciałam tu przyjechać – przyznaje Oksana, studiująca na trzecim roku zarządzania Politechniki Częstochowskiej. – Znalazłam w internecie bardzo ciekawą ofertę edukacyjną i stwierdziłam, że chcę aplikować na tę uczelnię. Marzyło mi się zarządzanie, a to właśnie ten kierunek jest tutaj bardzo mocno rozwinięty. Dlatego wybrałam Częstochowę. Jestem bardzo zadowolona. Na trzecim roku zaczęłam również pracę w biurze studentów zagranicznych – podsumowuje studentka.

 

  • kg
Najnowsze artykuły