Kilka miejscowości połączy się w jedną, by uzyskać prawa miejskie?

05.12.2021

Kilka miejscowości połączy się w jedną, by uzyskać prawa miejskie?

Miejscowości Miedźno, Izbiska, Kołaczkowice i Wapiennik mają połączyć się w jedną miejscowość o nazwie Miedźno. Jeśli tak by się stało, miejscowość mogłaby się starać o nadanie praw miejskich.

W gminie Miedźno odbyły się konsultacje społeczne w celu sprawdzenia, czy mieszkańcy chcą połączenia kilku miejscowości w jedną. Jeśli tak by się stało, Miedźno miałoby w sumie około 3700 mieszkańców. To z kolei pozwoliłoby wystąpić o nadanie miejscowości praw miejskich.

Jak na razie mieszkańcy do tego pomysłu podchodzą dość sceptycznie. Uprawnionych do głosowania w konsultacjach społecznych było 2953 mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze.

Z urny wyjęto ogółem 958 kopert, z czego nieważnych było 98, a ważnych – 860. Pośród kopert ważnych ustalono z kolei, że 139 głosów zostało oddanych w sposób nieprawidłowy i nie mogły być uznane za ważne.

Spośród kart ważnych, do ustalenia wyniku konsultacji zakwalifikowanych zostało 721 ważnie oddanych głosów. Co z nich wynika? Że za połączeniem miejscowości opowiedziało się 428 mieszkańców, a przeciwnych połączeniu były 293 osoby.

Jaka była procedura liczenia głosów?

Aby wrzucona do urny koperta zwrotna mogła być brana pod uwagę, powinna zawierać wypełnione oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz małą „Kopertę na ankietę konsultacyjną”, w której powinna być umieszczona prawidłowo wypełniona ankieta konsultacyjna.

Wypełnione oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu było niezbędne Komisji do weryfikacji czy w konsultacjach brała udział osoba do tego uprawniona. Po pozytywnym stwierdzeniu prawidłowości wypełnienia oświadczenia i weryfikacji legitymacji wyborczej „Koperta na ankietę konsultacyjną” była kwalifikowana do dalszego ustalania wyników konsultacji.

– Pozycja „kopert nieważnych” obejmuje sytuację, w której „Kopertę na ankietę konsultacyjną” wrzucono do urny samodzielnie, bez oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. W grupie „głosów nieważnych” natomiast, w przeważającej większości występowały sytuacje, gdzie głosujący załączali co prawda do koperty oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, jednakże nie zawierały one załączonej koperty z ankietą konsultacyjną. Stąd te koperty, niespełniające wymogów formalnych konsultacji, nie mogły być uznane – wyjaśnia Dariusz Nowak, przewodniczący komisji zajmującej się liczeniem głosów.

  • kg
Najnowsze artykuły