Odpady to też zasoby! Chcą to udowodnić doktoranci i studenci Politechniki Częstochowskiej

11.01.2022

Odpady to też zasoby! Chcą to udowodnić doktoranci i studenci Politechniki Częstochowskiej

60 tysięcy złotych otrzymali studenci należący do koła naukowego GeneInUse Politechniki Częstochowskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na innowacyjny projekt „Odpady to też zasoby – zielony ład”. W jego ramach młodzi naukowcy sprawdzą między innymi, jaki jest wpływ owadów i skąposzczetów na usuwanie odpadów. Swoje badania już rozpoczęli. Co się okazało? Że przysmakiem larw drewnojada może być… styropian!

Dofinansowanie zostało przyznane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach pierwszej edycji konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Studenckie projekty były ocenianie m.in. pod kątem przewidywanych rezultatów, użyteczności, znaczenia dla rozwoju społecznego kraju lub regionu i zasięgu oddziaływania.

Politechnika Częstochowska zgłosiła dwa projekty. Do realizacji wybrano jeden stworzony przez Studenckie Koło Naukowe GeneInUse Wydziału Infrastruktury i Środowiska pn. „Odpady to też zasoby – zielony ład”. – Jestem niezmiernie dumna ze studentów naszego koła naukowego, którzy bardzo angażują się w jego działalność – podkreśla Anna Grobelak z Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

Koło GeneInUse Politechniki Częstochowskiej powstało przeszło pięć lat temu. – Dzięki niemu możemy cały czas się rozwijać, przychodzić z nowymi pomysłami i inicjatywami, tworzyć nowe projekty – podkreślają zgodnie jego członkowie. – Globalne problemy środowiskowe wynikają z nadmiernej eksploatacji środowiska, a ta z kolei generuje duże ilości odpadów. My staramy się wykorzystać je ponownie i nadać im nowe życie, bądź zdegradować w naturalny i bezpieczny sposób – dodają.

W ramach projektu studenci będą poszukiwać w swoich pracach badawczych rozwiązań, które są odpowiedzią na realne potrzeby gospodarki obiegu zamkniętego (GOZu) sferze gospodarowania zasobami środowiska. Badania mają na celu modernizację obecnych i stworzenie nowych rozwiązań technicznych w gospodarce odpadami.

Projekt będzie się składał z czterech zadań głównych. Są to:

  • odzysk biomasy nawozowej z osadów z procesu uzdatniania wody,
  • wykorzystanie fotogranul tlenowych w systemie SBR w oczyszczaniu ścieków,
  • detekcja mikroplastiku w organizmach wybranych skąposzczetów,
  • testowanie organizmów (owady i skąposzczety) w usuwaniu odpadów.

– W naszym projekcie staramy się sprawdzić wpływ mikroplastiku zawartego w glebie na kondycję i wzrost różnych gatunków pierścienic – mówi Marek Klimasz, doktorant Politechniki Częstochowskiej. – Dodatkowo staramy się sprawdzić, czy można wykorzystać dżdżownice w procesie rozkładu mikroplastiku. Chcemy bowiem stworzyć glebę czystą i wolną od mikroplastiku wykorzystując właśnie różne gatunki pierścienic – dodaje.

W ramach innego zdania testowane będą owady w usuwaniu odpadów. – Nie tylko u nas, ale również w Chinach prowadzone są badania nad utylizacją polietylenu, czyli głównie butelek, folii, a także styropianu używanego w budownictwie. Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że 312 sztuk larw drewnojada jest w stanie skonsumować kostkę styropianu 10 na 10 na 10 cm w ciągu trzech miesięcy – tłumaczy Radosław Pluta.

W projekcie przewidziane są także działania promujące, w tym udział studentów w konferencjach i seminariach.

 

  • kg
Najnowsze artykuły